Trybunał Konstytucyjny podważył zgodność z konstytucją 24 przepisów o rodzinnych ogrodach działkowych. Utracą one moc prawną po 18 miesiącach od wyroku. Działkowcy alarmują, że uchylenie ustawy doprowadzi w ostateczności do likwidacji działek.
Batalia o rodzinne ogrody działkowe trwała od kilku tygodni. Były oficjalne apele, listy. Trybunał Konstytucyjny, w środę 11 lipca ogłosił werdykt w sprawie zgodności z konstytucją Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Sędziowie podważyli zgodność z konstytucją 24 przepisów.
Sędziowie podważyli przepisy, które dają Polskiemu Związkowi Działkowców nieuzasadnioną, zbyt silną pozycję wobec innych stowarzyszeń działkowców, wobec działkowiczów oraz właścicieli gruntów, na których powstały ogrody działkowe.
Jednocześnie podkreślono, że działki to ważny element krajobrazu polskich miast, wpływający w sposób istotny na życie głównie emerytów i rencistów.
Tuż po ogłoszeniu wyroku Polski Związek Działkowców ogłosił, że ich zdaniem zmiana regulacji szczególnie o statusie gruntów, może nałożyć na działkowców wysokie podatki za ziemię. W zależności od wielkości działki i jej lokalizacji będzie to od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. To w rezultacie doprowadzi do likwidacji ogródków. Tereny po zlikwidowanych działkach trafiać mają – zdaniem działkowców – w ręce deweloperów.
Ci jednak z takim oskarżeniem się nie zgadzają, tłumacząc, że ostateczna decyzja co z ewentualnym terenem, pozostaje w rękach samorządów.
Obecnie do Polskiego Związku Działkowców należy 43,5 tys. ha działek.