Tegoroczne lato w Rudzie Śląskiej zapowiada się wyjątkowo muzycznie! Już od 6 lipca miasto wypełnią dźwięki orkiestr dętych podczas cyklu Koncertów Promenadowych, które będą odbywać się w niedziele lipca i sierpnia. To doskonała okazja, aby mieszkańcy i goście mogli posłuchać znakomitych rudzkich orkiestr, łączących tradycję z energią współczesnych aranżacji.
Koncerty Promenadowe to prawdziwa gratka dla miłośników muzyki, a ich formuła pozwoli dotrzeć do praktycznie wszystkich dzielnic miasta. W niedziele o godzinie 17:00 usłyszeć będzie można utalentowanych muzyków i podziwiać wszystkie rudzkie orkiestry dęte.
- Gorąco zachęcam wszystkich mieszkańców i gości do udziału w Koncertach Promenadowych. To wspaniała okazja, by spędzić letnie popołudnia na świeżym powietrzu, ciesząc się muzyką na żywo w wykonaniu rudzkich orkiestr dętych – mówi prezydent Michał Pierończyk. - Orkiestry dęte to nieodłączna część naszej lokalnej kultury i tradycji, a ich występy zawsze dostarczają wielu pozytywnych emocji. Ruda Śląska, co zasługuje na uwagę, ma wciąż aż trzy prężnie działające orkiestry, pielęgnujące to cenne dziedzictwo.
Orkiestry dęte są nieodłączną częścią śląskiej kultury. Powstawały przy zakładach górniczych i zrzeszały przede wszystkim górników. Z biegiem lat do zespołów dołączali muzycy z różnych instytucji kultury. Przez całe lato będziemy mogli podziwiać ich twórczość. Najstarszą rudzką orkiestrą dętą jest zespół wywodzący się z KWK „Bielszowice”, który powstał w 1919 roku. Orkiestrę prowadzi Zygmunt Kliks, który jest także puzonistą Filharmonii Zabrzańskiej i nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej w Zabrzu. - Gra w orkiestrze to dla mnie coś więcej niż hobby. To pasja, która łączy ludzi o podobnych wartościach i pozwala nam kultywować niezwykłą tradycję. Każdy koncert to dla nas święto, a możliwość wystąpienia przed rudzką publicznością to zawsze ogromna radość – dodaje Zygmunt Kliks, kapelmistrz Orkiestry Dętej „Bielszowice”.
Orkiestra Dęta „Pokój” powstała w 1922 roku. Założyła ją grupa osób pragnących poprzez muzykę wyrazić swój patriotyzm. Muzycy z własnych funduszy kompletowali instrumenty, umundurowanie oraz nuty. Od 1993 roku orkiestrę prowadzi Jacek Kampa. W 1968 roku, kiedy połączono sąsiadujące ze sobą kopalnie „Wanda – Lech” i „Pokój” połączono również orkiestry obu zakładów. Z kolei w 1996 roku, po połączeniu kopalni „Pokój” i „Walenty-Wawel” nastąpiło kolejne połączenie orkiestr w jeden zespół, który liczył ówcześnie blisko 120 muzyków. To właśnie orkiestrą kopalni „Walenty-Wawel” dyrygował legendarny Augustyn Kozioł, którego imię nosi rudzki festiwal orkiestr dętych.
Swój repertuar podczas koncertów zaprezentuje również Orkiestra Dęta „Halemba”, która powstała w roku 1960. Funkcję kapelmistrza pełni Piotr Szczygioł.
Harmonogram Koncertów Promenadowych:
- 6 lipca (niedziela) – Godula, plac Niepodległości – Orkiestra Dęta „Halemba”
- 13 lipca (niedziela) – Bykowina, tężnia solankowa – Orkiestra Dęta „Halemba”
- 20 lipca (niedziela) – Nowy Bytom, Zielony Amfiteatr – Orkiestra Dęta „Bielszowice”
- 27 lipca (niedziela) – Halemba, skwer przy ul. Solidarności / Zamenhofa – Orkiestra Dęta „Bielszowice”
- 3 sierpnia (niedziela) – Orzegów, Rynek – Orkiestra Dęta „Bielszowice”
- 10 sierpnia (niedziela) – Kochłowice, Planty – Orkiestra Dęta „Halemba”
- 17 sierpnia (niedziela) – Wirek, Trakt Rudzki (rejon ul. Czajkowskiego / Ściegiennego) – Orkiestra Dęta „Pokój”
Początek koncertów o godz. 17:00.