Znikający śnieg to lokalne zalania i błoto pośniegowe. O zagrożeniu powodziowym informują ogólnopolskie media my sprawdzamy jak wygląda sytuacja w Rudzie Śląskiej, które tereny są najbardziej zagrożone podtopieniami i co z kierowcami, którzy w taka pogodę w szczególny sposób powinni uważać na drogach.

Prawa natury są nieubłagalne. Śnieg by był musi mieć wsparcie – mówiąc żartobliwie. Potrzebna jest przede wszystkim minusowa temperatura. Gdy stopni Celsjusza przybywa do czynienia mamy do czynienia z odwilżą. Synoptycy ostrzegają i przypominają średnia dobowa temperatura w przeciągu następnych dni może wzrosnąć nawet do czterech stopni, możliwe opady deszczu i porywisty wiatr, który w piątek wieczorem osiągnąć może nawet 40 km /h.

Szybkie topnienie śniegu skutkować może w różny sposób. Po pierwsze – śliskie drogi i chodniki. Mimo iż pozornie drogi są czarne, nawierzchnię pokrywa cienka warstwa lodu. Pojawia się tak zwana szklanka, która jest niezwykle niebezpieczna. Tylko w piątek do godziny 13 na terenie Rudy Śląskiej doszło do 7 zdarzeń drogowych. Drogi to jedna strona medalu, szczególnie ważna dla zmotoryzowanych. Druga wazna dla tych, którzy z domów wychodzą – czyli zalodzone chodniki. I tu pokutuje niestety przede wszystkim nieodśnieżanie chodników po opadach śniegu. To co zalega w dzień się topi w nocy zamienia się w lodowisko.

Po drugie. Ogólnopolskie media informują o rosnącym zagrożeniu powodzią, które pojawia się w części naszego kraju. Mimo iż przez Rudę Śląska nie przepływają główne rzeki, są takie miejsca które narażone są na zalewiska czy lokalne podtopienia. Wystarczy przypomnieć sobie majowe podtopienia, które zagroziły przede wszystkim południowym częściom miasta. My z kamera odwiedziliśmy dziś część tych ulic, które jeszcze kilka miesięcy temu zostały podtopione. Mimo iż na jednej funkcjonuje ostrzeżenie przed tworzeniem zalewisk, wszystkie drogi są przejezdne.

Ostrzeżenia meteorologiczne publikowane są na bieżąco na stronie internetowej Instytutu Meteorologi i Gospodarki Wodnej oraz na oficjalnej witrynie miasta Ruda Śląska.

Jeśli wierzyć synoptykom, odwilż potrwa do połowy przyszłego tygodnia.

KOMENTARZE