Duży pożar zabytkowej parowozowni w Katowicach Fot. Tomek (112 Katowice Służby Ratunkowe)

Kilkanaście zastępów straży pożarnej bierze udział w dogaszaniu pożaru zabytkowej parowozowni w Katowicach przy ulicy Raciborskiej. Ogień na zabudowaniach pojawił się około godziny 6:30 rano i strawił sporą część zadaszenia. Obiekt miał wkrótce zostać dodany do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków.

- W przeddzień zakończenia postępowania dowodowego w sprawie wpisu do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków płonie jeden z budynków objętych wpisem, budynek dawnej dyrekcji znajdujący się tuz obok zabytkowych hal. Podobno służby mają problem z dostępem do tego obiektu, obawiamy się że może zająć się dodatkowo któraś z hal zabytku. Przypominamy że cały zespół lokomotywowni jest wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków, tym samym podlega miastu - powiedziała Joanna Budny-Rzepecka z Kongresu Ochrony Zabytków

Dym było widać z kilku kilometrów. Ogień błyskawicznie objął dwukondygnacyjny budynek, mieszczący się pomiędzy halami, w których były przechowywane lokomotywy. Ze względu na zagrożenie wstrzymano na jakiś czasu ruch pociągów na linii Katowice-Chorzów Batory.

KOMENTARZE