By wyjechać do Brukseli musieli okazać się najlepsi w dwóch etapach konkursu "Z demokracją na ty". W czerwcu na scenie Miejskiego Centrum Kultury pokonali trzy szkoły, w listopadzie odwiedzili nieformalna stolice Unii Europejskiej. My z kamerami towarzyszyliśmy uczniom Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w zwiedzaniu Brukseli.

Zanim jednak Kasi Dziubała, Asia Grams i Daniel Maciaszek wyjechali do Brukseli czekała ich długa droga. Nie tylko ta związana z odległością pomiędzy Rudą Śląską a stolica Belgii. Przede wszystkim pokonać musieli trzyosobowe drużyny z większości rudzkich szkół ponadgimnazjalnych. Rywalizowali w konkursie „Z demokracją na ty”, o wyjątkową nagrodę. Bruksela bowiem to nieformalna stolica Europy, miejsce gdzie podejmowane są decyzje dotyczące każdej dziedziny życia społecznego i politycznego. Bruksela to miasto wbrew pozorom dość małe, jednak stanowi dość duże wyzwanie turystyczne. Stara część miasta to podobnie jak polski Kraków olbrzymia ilość zabytków, charakterystycznych sklepów, zaułków czy klimatycznych uliczek. Nowa to ta związana przede wszystkim z instytucjami Unijnymi. Wygrany wyjazd pokazał zarówno część historyczną jak i współczesną. W planach prócz zwiedzania starego miasta, była wizyta w Parlamencie Europejskim. I tu czekała wyjątkowa niespodzianka. Grupa trafiła bowiem na obrady komisji związanej z rolnictwem, co jak podkreślali przewodniczy zdarza się niezwykle rzadko. Całości przewodniczył Jerzy Buzek, a prócz unijnych parlamentarzystów na sali obrad byli ministrowie rolnictwa z krajów unijnych.

Bruksela to nie tylko polityka, na tym najwyższym szczeblu czy zabytki. To przede wszystkim popularna na całym świecie belgijska czekolada, a ta niewątpliwie była jednym z najlepszym  akcentów całego wyjazdu.

KOMENTARZE