Ustawa metropolitalna od kilku lat rodzi się w ogromnych bólach, jednak w końcu pojawiło się światełko w tunelu, że na Górnym Śląsku powstanie pierwszy w Polsce megapowiat. W skład Metropolii Silesia miałoby wejść 14 miast, które wspólnie realizowałyby strategiczne zadania. Szczegóły w materiale.

Czas ucieka, zegar tyka, a największe miasta śląskiej aglomeracji nadal czekają na uchwalenie ustawy metropolitalnej. Przed samymi wyborami projekt ustawy przedstawili członkowie śląskiej Platformy Obywatelskiej, którzy obiecują, że w obecnej kadencji sejmu będą walczyć o jej rychłe uchwalenie.

Głównym założeniem metropolii jest realizacja strategicznych zadań, takich jak: planowanie przestrzenne, organizacja i zarządzanie siecią dróg czy organizacja transportu publicznego.

Śląską metropolię miałoby stworzyć czternaście miast: Bytom, Chorzów, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy i Zabrze.

W megapowiacie mieszkałoby ponad 2,5 miliona osób, a jego budżet wynosiłby około miliarda złotych. Dodatkowo metropolia mogłaby liczyć na zwiększony udział w podatku PIT oraz przez pięć lat nie płaciłaby tak zwanego janosikowego, co pozwoliłoby zaoszczędzić już w ciągu roku ponad 240 milionów złotych.

KOMENTARZE