Sieć punktów wymiany informacji i technologii pomiędzy światem nauki i biznesu jest na Śląsku coraz szersza. Wszystko dzięki Regionalnym Obserwatoriom Specjalistycznym. Liderem projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
Zgodnie z koncepcją władz województwa śląskiego, sieć Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych jest otwarta i bezpłatna.
Cała sieć ciągle jest rozwijana. Obecnie działania są prowadzone w czterech obszarach: technologii dla ochrony środowiska, technologii informacyjnych i komunikacyjnych, technologii medycznych, energetyki.
31 stycznia do sieci dołączył Śląski Uniwersytet Medyczny, który sprawuje pieczę nad obserwatorium medycznym. W tej specyficznej dziedzinie wiedzy postęp to znak czasów. Najnowsze technologie pozwalają lekarzom działać efektywniej i jeszcze lepiej dbać o zdrowie pacjentów.
Od prawie roku w projekcie uczestniczy z powodzeniem Główny Instytut Górnictwa. Popularny GIG prowadzi obserwatorium w obszarze technologii dla szeroko pojętej ochrony środowiska. Jak przyznaje dr Bondaruk wyzwań jest sporo, jednak wspólnymi siłami wiele można zrobić dobrego dla naszej zielonej planety.
Polska jako kraj, będący ciągle jeszcze na dorobku, sporo ma do nadrobienie w obszarze innowacji. Lepiej pod tym względem wypada samo województwo śląskie, gdzie odważnie stawia się na rozwój najnowszych technologii.
Projekt „Sieć Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych" jest finansowany ze środków unijnych i realizowany przez samorząd regionu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Więcej w materiale wideo oraz Wydarzeniach o godzinie 17:18.