12 gmin, wśród nich Radzionków i Piekary Śląskie otrzymały specjalne certyfikaty. Specjalne bowiem zobowiązujące do szczególnych działań ukierunkowanych na seniorów. Przyznane po raz pierwszy wyróżnienia związane są z zakończonym wczoraj w Chorzowie III Kongresem „Obywatel Senior”.

Z danych Eurostatu wynika, że w 2020 r. osoby po 60. roku życia będą stanowić blisko 25 proc. ludności Polski. Jakie są główne zagrożenia, jakie są szanse, jak czuje się „senior” w naszym kraju. Na ten temat dyskutowano w Chorzowie podczas III Kongresu Obywatel Senior. - Debaty na temat tego wszystkiego co dotyczy seniora i jakości ich życia. Zamykamy to w stwierdzeniu – gminy przyjazne seniorom, tworzymy dla nich wytyczne. Drogę jaką powinna wykonać by właśnie taką być.- mówiła Ewa Kulisz, kierownik projektu „Kongres – Obywatel Senior”.

Spotkanie zorganizowane w Chorzowskim parku było dwudniowe. Pierwszego postawiono na rekreację. Drugiego. Mówiono o współczesnym polskim seniorze. A to co powiedziano poparto wynikami badań – ankiet rozesłanych do ponad 600 seniorów skupionych w organizacjach i stowarzyszeniach aktywizujących właśnie te grupę wiekową. Jakie są wyniki?

Badani są w większości zadowoleni ze swego życia, choć najmniej optymistycznie oceniają swoje zdrowie i finanse. 80 proc. z nich uznało, że jest zadowolonych z życia rodzinnego, a 94 proc., że może liczyć na rodzinę w sytuacji kryzysowej. Seniorzy są także zadowoleni z przyjaciół i sąsiadów - uznając, że w trudnościach mogą liczyć na ich pomoc.

Ale sam Kongres był okazją do pokazania, że osiągnięcie wieku 50+ nie obliguje do opieki nad wnukami, zamknięcia w domu i śledzenia seriali. Kongresowi towarzyszyła wystawa fotografii wolontariuszy Parkowej Akademii Wolontariatu. Na jednym zdjęciu. Halina Pisarek. Która dziś realizuje swoje – dla wielu – nie osiągalne marzenia.

KOMENTARZE