Przed obradami na Westybulu otwarto wystawę upamiętniającą Tragedię Górnośląską w 80. rocznicę tych wydarzeń. W otwarciu uczestniczyli przedstawiciele samorządu województwa oraz liczne grono parlamentarzystów.
2025 radni Sejmiku ustanowili Rokiem Tragedii Górnośląskiej. Mija 80 lat od jednych z najbardziej traumatycznych w historii regionu wydarzeń związanych z wkroczeniem armii sowieckiej na Górny Śląsk, znaczonej morderstwami, rabunkami i gwałtami oraz wywózkami do przymusowej pracy w kopalniach Związku Sowieckiego. Internowanie i deportacja mężczyzn w wieku od 17 do 50 lat trwały od lutego do przełomu kwietnia i maja 1945 r., a zabieranych ludzi okłamywano, że najwyżej kilkanaście dni będą pracować na zapleczu frontu. Ofiarami operacji prowadzonej przez NKWD i Kontrwywiad Wojskowy Armii Czerwonej „Smiersz” było prawie 50 tysięcy mężczyzn i w konsekwencji ich rodzin, pozbawionych przez kilka lat lub często na zawsze opieki jedynego na ogół żywiciela.
W porządku obrad styczniowej sesji umieszczono uchwałę w sprawie poparcia działań zmierzających do nabycia akcji Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A., która została przyjęta.
- Uchwała w sprawie poparcia działań zmierzających do nabycia akcji Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego to ważny moment dla województwa i samego lotniska, które staje się jedną z wizytówek regionu. Dzieje się to w bardzo ważnym momencie dla portu lotniczego Katowice Airport. Ubiegły, 2024 rok był najlepszym w całej historii lotniska. Obsłużono w sumie aż 6,39 miliona pasażerów, co nie tylko umacnia pozycję lotniska. Liczby uświadamiają, że nasze lotnisko staje się coraz popularniejsze, a jego oferta z każdym miesiącem jest coraz bogatsza. Latanie z Katowice Airport stało się modne i wygodne, zaś do samego lotniska możemy dojechać nie tylko nowoczesną drogą, ale także dzięki połączeniom Kolei Śląskich. Pod koniec 2024 roku miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie, kluczowe dla samego lotniska i jego wizji rozwoju. Otóż przyjęto Plan Generalny, niezwykle istotny dokument, w którym ujęte są plany inwestycyjne rozpisane aż do 2043 roku. Dokument zawiera między innymi zaktualizowane prognozy ruchu lotniczego, informacje na temat przepustowości infrastruktury zarówno w obszarze terminali, jak i pola ruchu naziemnego, jak droga startowa, drogi kołowania i płyty postojowe. Poruszone są w nim również zagadnienie ekonomiczno-finansowe dotyczące obecnej, jak i planowanej sytuacji spółki zarządzającej katowickim lotniskiem. Znajduje się w nim także koncepcja zapewnienia służb żeglugi powietrznej oraz koncepcja rozwoju przestrzennego wraz z zagospodarowaniem stref wokół lotniska.
Warto zaznaczyć, że wiele inwestycji na lotnisku już trwa. Jeszcze przed wakacjami ubiegłego roku Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA oddało do użytku pierwszą inwestycję zaplanowaną w ramach programu rozwoju infrastruktury Katowice Airport na lata 2024–2032. Nowy parking terenowy ma 757 miejsc postojowych. Jest w całości oświetlony, wyposażony w nowoczesny system monitoringu i system parkingowy. Parking P4 co ważne, zlokalizowany jest przy rondzie, które powstało w trakcie budowy skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 913 z linią kolejową nr 182.Rozpoczęła się także budowa multimodalnego węzła do przeładunku towarów i paliw w oparciu o bocznicę kolejową, dużego projektu wartego ponad 117 mln zł i dofinansowanego w ramach unijnego instrumentu „Łącząc Europę”. Nabycie akcji GTL przez województwo na pewno wzmocni wszystkie procesy inwestycyjne i rozwojowe lotniska. Zyskają na tym wszyscy. To dobry czas dla Pyrzowic i regionu. – uzasadniał marszałek województwa Wojciech Saługa.
Radni podczas styczniowych obrad zadecydowali także o udzieleniu pomocy finansowej dla Powiatu Pszczyńskiego na realizację zadania w postaci organizowania publicznego transportu zbiorowego w powiatowych przewozach pasażerskich w transporcie drogowym oraz wyrazili zgodę w sprawie złożenia wniosku o zezwolenie na utworzenie dwóch oddziałów o profilu mundurowym Straży Granicznej.