21 lutego to Światowy Dzień Języka Ojczystego ogłoszony przez UNESCO. Ogłoszono go na pamiątkę wydarzeń z 1955 roku gdzie w Bangaldeszu zabito 5 demonstrantów, którzy domagali się uznania ich języka za język oficjalny w ich kraju.

Zdaniem osób znanych z tego ze walczą o śląską gwarę – 21 lutego to doskonała okazja do rozmowy o śląskiej godce. Dzień Języka Ojczystego to według posła Marka Plury dobra okazja również do tego, żeby przekazać mieszkańcom województwa aktualnej sytuacji projektu zmiany w ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych, ukierunkowanej na ustanowienie śląskiego języka regionalnego. Podczas spotkania w Urzędzie Wojewódzkim zaprezentowano "Ślabikórz niy dlo bajtli". Jego poprzednik, "Ślabikorz" dla dzieci, bił rekordy popularności o czym świadczy tempo w jakim rozeszło się 2000 egzemplarzy.

W spotkaniu w Urzędzie Wojewódzkim wzięła również udział poseł Nelly Rokita. Która mimo, że nie pochodzi ze Śląska zakochana jest w śląskiej gwarze. Na to, że język śląski stanie się oficjalnym językiem regionalnym musimy jeszcze poczekać. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby pielęgnować go na co dzień gdyż mimo że na co dzień tego nie widać według statystyk gwara śląska zamiera.

KOMENTARZE