Choć w praktycznie każdym mieście zimą powstają lodowiska, zamarzające akweny wodne nadal niestety cieszą się popularnością. A lód to spore zagrożenie. Tym bardziej, że jego pokrywa nie jest równomierna i zależy od wielu czynników.
Łowienie ryb to na pewno bardzo uspokajające zajęcie. Cisza. Słonce. I niestety. Podłoże, którego nie możemy być pewni. Tak wyglądał poranek na bytomskich żabich dołach. Kilkanaście metrów dalej strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, którzy naszej ekipie pokazywali jak bardzo niebezpieczny jest lód i jak ważna jest wiedza na temat tego jak ratować tych pod którymi zarywa się lód.
Na początku jednak kilka istotnych informacji. Choć pokrywa lodowa przy brzegu wydaje się być stabilna i mocna, to na środku danego zbiornika może być zupełnie inaczej. Na środku dużych jezior woda zamarza od brzegu, przez co tu lód jest zdecydowanie mocniejszy. A przysypana śniegiem pokrywa lodowa – tak jak w tym przypadku może być bardzo zdradliwa.
Istotny jest także czas i temperatura w jakiej powstaje w miarę stabilna pokrywa lodowa. Zakłada się, że na przykład 15 centymetrowa warstwa lodu tworzy się:
przy temperaturze -5 stopni przez 8 dni
przy temperaturze – 10 stopni przez 4 dni
przy temperaturze – 15 stopni przez 3 dni
I mimo wszystko na jej stabilność ma wpływ częstotliwość opadów i ilość zalegającego śniegu, opady deszczu, słonce czy różnice temperatur.