Do 31 maja można zgłaszać propozycje projektów finansowanych z Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Przyjęta w marcu br. uchwala Rady Miejskiej właśnie weszła w życie.
Do podziału w ramach budżetu obywatelskiego są dwa miliony złotych. Pieniądze rozdzielane są proporcjonalnie do liczby mieszkańców zamieszkujących daną dzielnicę, z tym że kwotą bazową jest 50 tys. zł. Nowa uchwała zakłada pewne zmiany – w tym roku projekty w ramach budżetu obywatelskiego mogą być realizowane na terenach należących do gminy, ale nie na terenach szkół i przedszkoli.
Jest jeszcze jedna nowość. Projekt uchwały dopuszcza możliwość modyfikacji projektów na etapie ich opiniowania i weryfikacji. Niewykluczone bowiem, że i w tym roku nadesłane zostaną projekty, które będą dotyczyły tej samej inwestycji na tym samym terenie (np. budowy parkingu czy poszerzenia chodnika). Jeśli ich autorzy zgodzą się, wówczas projekty zostaną połączone, a poddane głosowaniu będą miały większą szansę na realizację (głosy nie będą się rozpraszać).
Projekty mogą zgłaszać mieszkańcy zamieszkujący daną dzielnicę. Składa się je na specjalnym formularzu, który zawiera imię i nazwisko zgłaszającego, jego adres i PESEL.
W formularzu trzeba podać tytuł projektu, jego szacunkowy koszt, opis i krótkie uzasadnienie. Każdy projekt musi być poparty co najmniej 15 podpisami mieszkańców danej dzielnicy. Można dołączyć do niego również dodatkową dokumentację, na przykład mapki, plany, szkice sytuacyjne.
Formularze, na których należy zgłaszać projekty są dostępne poniżej oraz:
- w Biuletynie Informacji Publicznej
- w Punkcie Informacyjnym Urzędu Miejskiego w Bytomiu, przy ul. Parkowej 2,
- w punktach konsultacyjnych
Można zgłaszać je:
- listownie – na adres: Urząd Miejski w Bytomiu, ul. Parkowa 2, 41 – 902 Bytom. Koniecznie trzeba dopisać na kopercie „Budżet Obywatelski”.
- osobiście – w Kancelarii Urzędu Miejskiego, ul. Parkowa 2, pokój 128.
- drogą elektroniczną – na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Muszą to być zeskanowane dokumenty.
Weryfikacja projektów pod względem formalnym, prawnym, merytorycznym i finansowym potrwa do 21 sierpnia. Jeśli nadesłane projekty przejdą ją pozytywnie, trafią na specjalne listy. Głosowanie odbędzie się od 7 do 11 września we wszystkich dzielnicach równocześnie. 30 września dowiemy się, które projekty uzyskały największą liczbę głosów.