Tajemnic, jakie skrywa nasze miasto jest bez liku. Wciąż są miejsca, które nie zostały zbadane, a jednym z nich są podziemia Pływalni Krytej – mówi pasjonat historii Maciej Bartków. Już w najbliższą sobotę, 27 czerwca w Biurze Promocji /Rynek 7/ bytomski eksplorator odkryje przed nami kolejną tajemnicę Bytomia.

Historia Pływalni Krytej sięga lat dwudziestych XX wieku. Wówczas w 1929 roku architekt Carl Schmidt zaprojektował nowoczesny, funkcjonalistyczny obiekt miejskiej pływalni krytej. Niestety brak funduszy spowodował, że w 1931 roku prace nad jego budową wstrzymano. Wznowiono je dopiero po dojściu do władzy narodowych socjalistów. Ukończony obiekt mieścił w sobie: kryty basen pływacki, baseny solankowe, dział masaży, łaźnie z wannami, saunę oraz inne pomieszczenia służące między inny do zabiegów leczniczych.

Z historią basenu krytego wiąże się niejedna ciekawostka. Część historyków jest zdania, iż bytomski basen powstawał jako obiekt rezerwowy na potrzeby organizowanej w 1936 roku olimpiady w Berlinie – mówi Maciej Bartków. Ciekawostki kryją w sobie także podziemia basenu krytego – dodaje Bartków. I one właśnie będą przedmiotem kolejnego spotkania w ramach projektu „Tajemniczy Bytom”. W sobotę, 27 czerwca w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7 Maciej Bartków nie tylko opowie historię miejskiej pływalni, ale także zaprezentuje film własnego autorstwa pt. „1931”, w którym zobaczymy, co udało się ustalić podczas penetracji podziemi basenu przy Parkowej 1.

W ramach projektu „Tajemniczy Bytom” miłośnicy historii zwiedzili już schrony przeciwlotnicze pod Placem Akademickim, odwiedzili tunel łączący IV Liceum Ogólnokształcące z budynkiem Komisariatu Policji przy ul. Rostka, zinwentaryzowali kilka wejść do biegnącego pomiędzy wzgórzem św. Małgorzatki a Szombierkami tunelu po dawnej kopalni „Szombierki” oraz spenetrowali podziemny schron dowodzenia z okresu PRL na Bobrku.

Maciej Bartków podczas co miesięcznych spotkań /Biuro Promocji Bytomia/ podzielił się już z zebranymi ciekawostkami dotyczącymi między innymi bytomskiego Hitlerjugend, Żydowskiego Robotniczego Klubu Sportowego „Haopel” czy pierwszego strajku, jaki miał miejsce w Bytomiu na kopalni „Miechowice”.

Początek sobotniego spotkania o 12.00. Wstęp bezpłatny.

źródło: bytom.pl

KOMENTARZE