Najnowocześniejsze w Polsce laboratorium w obszarze akwizycji i analizy ruchu działa w Bytomiu.  Jego możliwości zaprezentowano dziś (15 grudnia) w Centrum Badawczo-Rozwojowym Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

Motek Caren Extender (tak nazywa się laboratorium) to wirtualny i interaktywny system składający się z dwupasmowej bieżni poruszającej się w 6 stopniach swobody oraz narzędzi do przechwytywania ruchu w czasie rzeczywistym, które umożliwiają monitorowanie postępu pacjentów. Dzięki 180-stopniowemu okrągłemu ekranowi pacjent jest w stanie przenieść się do wirtualnego środowiska, zapominając tym samym, że uczestniczy w badaniu.

Na świecie i w Europie Motek Caren jest używany w aplikacjach wojskowych, w sporcie, rehabilitacji oraz w przypadku osób po trudnych obrażeniach mózgu i kręgosłupa -  mówi prof. Konrad Wojciechowski, dyrektor CBR PJATK w Bytomiu. Jednak tych potencjalnych zastosowań jest o wiele więcej i już dzisiaj planujemy kilka wspólnych projektów z jednostkami naukowymi, czy też śląskimi szpitalami. Jesteśmy otwarci na inne ciekawe pomysły -dodaje prof. Wojciechowski.

Laboratorium HDMI (Human Dynamic Interactions) powstało w ramach koncepcji shareconomy, zgodnie z którą wyniki badań będą w przyszłości wykorzystywane przez naukę.

Centrum Badawczo-Rozwojowe PJATK w Bytomiu formalnie zostało powołane w 2014 roku. Ma pobudzać innowacyjność opartą na współpracy środowisk akademickich z przemysłem oraz jednostkami medycznymi.

Centrum współpracuje z ponad 50 naukowcami z całego świata. Do tej pory udało się utworzyć sześć specjalistycznych laboratoriów analizy i syntezy ruchu: HML - Human Motion Lab, HSL - Human Seeing Lab, HFML - Human Facial Modelling Lab, WTL - Wearable Technology Lab, HMXL - Human Microexpression Lab, HDMIL - Human Dynamics and Multimodal Interaction Lab, dzięki którym w Bytomiu są prowadzone interdyscyplinarne prace badawczo-rozwojowe w następujących obszarach: zaawansowana analiza i synteza ruchu ludzkiego, wizja komputerowa, uczenie maszynowe, realistyczna grafika komputerowa, biomechanika oraz biometria personalna i technologie noszalne.

KOMENTARZE