Jest już wstępny zarys pilotażu rewitalizacji Bytomia. Członkowie zespołu ds. rozwoju miasta do roku 2022 spotkali się w czwartek, 11 lutego, z ekspertami ds. rewitalizacji, by omówić zagadnienia, jakie będzie zawierał pilotaż.
W Bytomiu występuje rozwarstwienie na wielu płaszczyznach – mówi Łukasz Sykała z Uniwersytetu Jagiellońskiego, jeden z ekspertów. Z jednej strony widać tu na przykład bierność w postawach społecznych, z drugiej – jest pora grupa aktywnych mieszkańców. Bardzo zróżnicowane są dzielnice, co widać m.in. w poziomie nauczania w szkołach, albo w przestrzeni publicznej.
Pilotaż rewitalizacji ma uruchomić potencjał rozwojowy miasta i wyeliminować bariery w rozwoju. Sprawić, by włączyć mieszkańców aktywnych w aktywizację tych, którzy wykazują się bierną postawą – mówił Łukasz Sykała. Rewitalizacja ma również ożywić przestrzeń. Nie ma to jednak być jej celem, ale drogą do celu. Przez rewitalizację przestrzeni trzeba uderzyć w problemy społeczne i gospodarcze, a sama przestrzeń ma służyć mieszkańcom. Sykała zaznaczał również, że pożytek z rewitalizacji powinni odnieść wszyscy mieszkańcy.
Zarys pilotażu zawiera wykaz różnych analiz i ekspertyz, które pomogą miastu w sprawnym zarządzeniu procesem odnowy. Mamy do wydania 100 milionów euro w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji. Chcemy wydać je efektywnie, nie popełniając żadnego błędu – mówi Izabela Domogała, naczelnik Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich UM.
Niebawem miasto będzie ogłaszało przetargi na analizy i ekspertyzy dotyczące wielu dziedzin, m.in. aktywności społecznych w mieście, problemów i potrzeb społecznych, aktywności biznesowych oraz warunków prowadzenia działalności gospodarczej.
Według wstępnych założeń pilotażu, potrzebna będzie również pogłębiona diagnoza przestrzenno-funkcjonalna miasta dla potrzeb działań rewitalizacyjnych; ekspertyza dotycząca powiązania działań rewitalizacyjnych z polityką mieszkaniową miasta czy dokumentacja projektowa dla planowanych działań rewitalizacyjnych.
Bytom będzie wkrótce polem do popisu dla naukowców zajmujących się opracowywaniem ekspertyz. Ministerstwo przeznaczyło dokumentację związaną z naszym pilotażem 5,5 mln zł – mówi Izabela Domogała. Trzeba jednak podkreślić, że analizy powinny zawierać nie tylko diagnozę problemów, ale również rekomendację, czyli propozycje ich rozwiązania.
Przypomnijmy, pilotażem rewitalizacji Bytom został objęty wraz z Łodzią i Wałbrzychem, po tym, jak Komisja Europejska uznała, że są to najbardziej problematyczne miasta w Unii Europejskiej i wymagają dodatkowego wsparcia. Mają one wypracować model działań, na którym będzie opierać się rewitalizacja w całym kraju.
Pilotaż rewitalizacji powstaje przy udziale ekspertów wyłonionych w 2015 roku przez ówczesne Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. To pracownicy naukowi Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Rozwoju Miast, którzy mają już za sobą działania w takich miastach, jak: Rzeszów, Gliwice czy Bielsko-Biała
Od jesieni ubiegłego roku eksperci zapoznawali się ze stanem naszego miasta, spotykali się z przedstawicielami Urzędu Miejskiego i miejskich jednostek, przeprowadzali również warsztaty, które pomogły im w wypracowaniu koncepcji pilotażu.