Masz od 15 do 24 lat? Interesujesz się hip hopem, aktorstwem i tańcem? Weź udział w warsztatach i wystąp podczas międzynarodowego widowiska plenerowego, które będzie realizowane we Freiburgu. Do udziału w przedsięwzięciu zaprasza Becek, który wraz z dziesięcioma placówkami kulturalnymi z całej Europy został zaproszony do współpracy przy realizacji wydarzenia.
Power of Diversity the Crossing Lines Project / Bytom to międzynarodowy projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej łączący hip hop, rap oraz sztukę realizacji teatralnych widowisk plenerowych. W projekcie bierze udział 10 instytucji i festiwali teatralnych z siedmiu krajów: Niemiec, Hiszpanii, Norwegii, Polski, Wielkiej Brytanii, Rumunii oraz Danii.
Zaproszenie nas do współpracy to niezwykłe wyróżnienie, które było możliwe za sprawą dostrzeżenia pracy Beceku przy realizacji siedemnastu edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatromania – mówi Agnieszka Skowronek z Bytomskiego Centrum Kultury.
Warto wspomnieć, że artystom niemieckiego Teatru PAN.OPTIKUM, którzy już 7 kwietnia rozpoczną warsztaty z młodzieżą, Bytom nie jest obcy. Z kolei niemiecka grupa nie jest obca bytomskiej publiczności, która miała okazję zobaczyć jej wielkie widowisko TRANSITion podczas ubiegłorocznej edycji Teatromanii.
W trakcie rozmów z liderem projektu, teatrem PAN.OPTIKUM, dużo mówiliśmy o Bytomiu, o jego mocnych i słabych stronach. O jego historii, różnorodności, potencjale, również tym artystycznym, który drzemie w młodych chcących rozwijać swoje umiejętności na scenie – mówi Agnieszka Skowronek.
Pierwszy etap projektu stanowią warsztaty teatralne organizowane przez każdą z instytucji partnerskich w swoim mieście. Ich program będzie obejmować rap, hip hop, pracę z tekstem, taniec oraz zajęcia aktorskie. Warsztaty w Bytomiu potrwają od 7 do 9 kwietnia oraz od 11 do 21 maja. Poprowadzą je artyści i instruktorzy z Niemiec: Sigrun Fritsch (dyrektor artystyczny Teatru PAN.OPTIKUM), Luka Fritsch i Robin Haefs (Rapucation), Nina Feyzi Shandi, Gitanjali Schmelcher.
Efekty warsztatów zostaną zaprezentowane już w maju b.r. podczas 18. Międzynarodowego Festiwalu Teatromania. W zaplanowanym na 2017 r. drugim etapie projektu, trzy wybrane przez prowadzących, osoby z grupy warsztatowej zostaną zaproszone do współtworzenia wielkiego międzynarodowego widowiska plenerowego, którego produkcja odbywać się będzie we Freiburgu w siedzibie PAN.OPTIKUM.
Widowisko zostanie zaprezentowane w siedzibach wszystkich partnerów projektu. W Bytomiu będziemy je gościć podczas 20. Międzynarodowego Festiwalu Teatromania w 2018 roku.
Projekt współfinansowany jest przez Agencję Wykonawczą ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego Komisji Europejskiej (EACEA) w ramach programu Kreatywna Europa (Creative Europe).