bytom.pl bytom.pl

Kameralistka, altowiolistka, Aleksandra Batog, została uhonorowana tytułem Bytomianki Wiosny przyznawanym przez Ligę Kobiet Nieobojętnych. Uroczystemu wręczeniu statuetki towarzyszył koncert w Muzeum Górnośląskim. 

Od początku jej pasją jest kameralistyka. Domeną tej aktywności artystycznej jest kwartet smyczkowy „Akademos”, z którym od 1997 wykonała ponad pięćset koncertów w kraju i za granicą. Brała teżudział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach i konkursach muzycznych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. 

Lureatka jest również współautorką cyklu koncertów dla dzieci „To jest taki dom zaklęty, w którym grają instrumenty” i współorganizatorką cykli koncertów kameralnych: „Nie dla Elizy”- Beethoven i arcydzieła XX wieku, „Haydn 2.0”. Współtworzyła i realizuje nadal znany cykl koncertów – niedzielnych poranków muzycznych „Otium Musicum” w Muzeum Górnośląskim. 

Jak czytamy w rekomendacji do nagrody: Ola to osoba niezwykle serdeczna, nastawiona pozytywnie do ludzi i na działanie w sferze artystycznej. Bierze udział w projektach muzycznych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jej wiedza z zakresu kultury muzycznej jest ogromna i stale przez nią rozwijana. Artystka uczestniczy także w międzynarodowych warsztatach, wykładach z dziedziny muzykologii, jest bywalcem archiwów, bibliotek muzycznych, miejsc, w których przeszłość spotyka się z teraźniejszością. 

Wspólnie z flecistką Alicją Lizer-Molitorys, oraz harfistką Agnieszką Kaczmarek-Bialic Aleksandra Batog tworzy także zespół „Lorens Trio. W Polsce prezentują utwory szerokiej publiczności i występują wspólnie na licznych koncertach i festiwalach w ramach Orkiestry Muzyki Nowej. We współpracy ze Śląskim Towarzystwem Muzycznym trio harfowe zaangażowało się w czynne propagowanie muzyki dla dzieci i młodzieży w naszym regionie.” 

Warto także podkreślić szczególną pracę Oli Batog na rzecz edukacji muzycznej i kulturalnej młodego pokolenia bytomian. Ta praca, pasja, zaangażowanie, zainteresowanie muzyką dawną i współczesną, kameralną oraz współtworzenie ambitnych wydarzeń artystycznych z tzw. górnej półki na mapie kultury naszego miasta – przede wszystkim - trwa już blisko 20 lat.

źródło: bytom.pl

KOMENTARZE