36 projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego /inwestycja 2017/ przeszło pozytywną weryfikację Zespołu do Spraw Budżetu Obywatelskiego. Już we wrześniu projekty te będą rywalizować w głosowaniu o realizację. W trzech dzielnicach głosowanie nie będzie potrzebne – do drugiego etapu zakwalifikowało się po jednym projekcie. 

Wśród pomysłów, które zakwalifikowały się do drugiej tury, dominują te praktyczne, które mają ułatwić mieszkańcom codziennie funkcjonowanie i poprawić bezpieczeństwo – przebudowa drogi, remont chodnika czy budowa miejsc parkingowych. Dużą grupę stanowią projekty rekreacyjne – budowa placów zabaw dla dzieci czy siłowni zewnętrznych, rewitalizacje parków i dzielnicowych terenów zielonych. Z pełną listą projektów oraz adresami punktów konsultacyjnych można zapoznać się klikając tutaj . 

Od 5 do 9 września we wszystkich dzielnicach jednocześnie odbędzie się głosowanie. Głosować mogą tylko mieszkańcy danej dzielnicy na maksymalnie trzy wybrane przez siebie projekty. Głos będzie można oddawać osobiście w punktach konsultacyjnych albo elektronicznie – trzeba będzie zeskanować wypełnioną kartę i wysłać ją na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nie będzie głosowania w Szombierkach, Stroszku-Dąbrowie Miejskiej i Górnikach. W każdej z tych dzielnic pozytywną weryfikację przeszedł tylko jeden projekt. W Szombierkach jest to budowa chodnika i 20 miejsc parkingowych w ciągu ul. Orzegowskiej 52A. Mieszkańcy Stroszka będą mieli w ramach budżetu obywatelskiego opracowany projekt budowlany i wybudowany chodnik w ciągu ul. Rydza Śmigłego od nr 4 do 32. W Górnikach zrealizowany zostanie I etap budowy boiska do koszykówki, siatkówki i piłki nożnej. 

Przypomnijmy, w tym roku do Budżetu Obywatelskiego bytomianie nadesłali 55 propozycji inwestycji. Mieli do dyspozycji określone kwoty przeznaczone na daną dzielnicę (im większa dzielnica, tym większa kwota). Zespół do Spraw Budżetu Obywatelskiego nie dopuścił do głosowania 19 z nich. Z różnych przyczyn – np. inwestycje były proponowane na działkach nie należących do gminy, innym razem, kwota danego projektu przewyższała tę przyznaną konkretnej dzielnicy. Bywały też projekty, które negatywnie opiniowała Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. 

KOMENTARZE