Niebezpieczni i nieprzewidywalni. To stereotypy, z którymi borykają się osoby cierpiące na zaburzenia psychicznie. W walce z chorobą i powrocie do normalnego życia od 20 lat pomaga im Środowiskowy Dom Samopomocy Integracja w Szombierkach. Dzięki jego wsparciu, siedmiu podopiecznych znalazło w tym roku pracę. 

ŚDS Integracja działa w Szombierkach od 1997 roku, a od 2013 roku jest samodzielną jednostką miejską, która obejmuje wsparciem nie tylko osoby z zaburzeniami psychicznymi, ale też cierpiących na zespoły otępienne w stopniu łagodnym i umiarkowanym oraz ich rodziny. Obecnie przeznaczony jest dla 47 uczestników. W 2016 roku 44 z nich brało udział w zajęciach z aktywizacji zawodowej. 

Każdy z naszych podopiecznych zmaga się z różnymi trudnościami. W codziennej pracy wspieramy ich w otwieraniu się na kontakty społeczne, przezwyciężaniu poczucia osamotnienia, ale przede wszystkim skupiamy się na odbudowaniu ich poczucia wartości, które zrujnowała choroba – mówi Renata Kopczyńska, dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy. 

Warto wspomnieć, że w 2014 i 2015 roku pracę podjęło ośmiu bytomian korzystających ze wsparcia ośrodka. Są to osoby w wieku 30 +, które znalazły zatrudnienie m.in. w Zakładzie Aktywności Zawodowej. Staramy się aktywizować naszych uczestników poprzez różnorodne zajęcia, które mają ułatwić im „wyjście do ludzi”, szukanie pracy. Posiadamy specjalistyczną kadrę, która z dużym zaangażowaniem prowadzi zajęcia wspierająco-aktywizujące – mówi Renata Kopczyńska. 

Co ważnie, z pomocy ŚDS korzystają nie tylko ci, którzy przez chorobę zostali wyrzuceni na margines społeczeństwa. Z oferowanych przez nas grup wsparcia korzystają też osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego, które są aktywne zawodowo – zaznacza Kopczyńska. Trzeba wiedzieć, że takie osoby nie są dyskryminowane do czasu, aż same nie poinformują znajomych, osób bliskich, czy pracodawcy o swoich problemach psychicznych. 

Bywa, że wówczas spotykają się z odrzuceniem, lękową, ucieczkową reakcją. Pomagamy im okiełznać ten strach podczas terapii, w trakcie której dzielą się doświadczeniami z pozostałymi uczestnikami, wzajemnie się motywują. Osoby korzystające z terapii mają tu możliwość testowania nowych zachowań i umiejętności. Bardzo cenne jest samo przebywanie w grupie, które umożliwia lepsze poznanie samego siebie - mówi Kopczyńska. 

Jak zaznaczają terapeuci ośrodka, najlepsze efekty przynoszą, m.in. treningi umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, radzenia sobie ze stresem i „uczenie się” się swojej choroby. Jednak o wiedzę o schizofrenii powinniśmy sięgnąć my sami. 

Konieczne są działania edukacyjne obalające mity dotyczące tej choroby. Wszystkie nasze obawy, w tym obawy pracodawców, którzy boją się zatrudniać osoby, które posiadają diagnozę psychiatryczną, wynikają z braku wiedzy - mówi Renata Kopczyńska. Dla osób, które zmagają się z problemami psychicznymi, istotna jest możliwość współpracy z ludźmi zdrowymi. Bariery te pokonują będąc aktywnymi zawodowo. Cieszy nas, że takie trendy panują też w naszym ośrodku. 

Warto dodać, że obok ŚDS, w pomoc osobom z zaburzeniami psychicznymi zaangażowany jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, w którego strukturach funkcjonuje Zespół psychiatryczno-środowiskowy, działają mieszkania chronione dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

KOMENTARZE