Od 2007 roku 15-ego czerwca obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Dogoterapii. Fenomen przyjaźni człowieka z psem znany jest od dawna. By przekonać się, jak bardzo psy pomagają w życiu, odwiedziliśmy jedną ze szkół specjalnych w Bytomiu, gdzie prowadzona jest terapia z udziałem czworonogów.

Psy towarzyszą ludziom od wieków, a ich dobry wpływ na ludzką psychikę potwierdzony jest naukowo. Dogoterapia lub kynoterapia – takie nazwy nosi forma leczenia ludzi za pomocą kontaktu z czworonogiem. W Zespole Szkół Specjalnych nr 3 w Bytomiu prowadzone są zajęcia, na których wyszkolone psy biorą udział w rehabilitacji i zabawach z dziećmi.

Zajęcia z psem mogą odbywać się jednorazowo lub cyklicznie. Spotkania takie przeprowadzane są najczęściej według ustalonych scenariuszy. Ze względu na odbywające się akurat Euro 2012, dzieci zagrały z pupilami w piłkę nożną. Broniące bramki psiaki usłużnie podawały piłkę zawodnikom.

Towarzysząc człowiekowi pies nie tylko dostarcza mu rozrywki ale też wzmacnia pewność siebie i zapewnia bezpieczeństwo – te atuty są szczególnie ważne w terapii. Każdy pies posiada właściwości terapeutyczne. Najczęściej jednak kynoterapeuci w swojej pracy wykorzystują rasy psów o szczególnie łagodnym usposobieniu, takie jak Labrador czy Golden Retriver. Osoby zajmujące się dogoterapią czerpią masę satysfakcji z wykonywanego zawodu.

Bezwarunkowy przyjaciel, to coś, czego nie można przecenić. Na jego pomocną łapę można zawsze liczyć. Warto o tym pamiętać zanim przywiąże się go do łańcucha lub odda do schroniska.

KOMENTARZE