Kiedy spojrzymy w ciąg ul. Dworcowej od strony pl. Wolskiego, zobaczymy już nową kamienną nawierzchnię. Warto też skierować wzrok nieco wyżej, by zobaczyć jak pięknieją zabytkowe kamienice. W pięciu z 11 kamienic zakończyły się lub wkrótce dobiegną końca prace rewitalizacyjne.

Rewitalizacja ulicy Dworcowej możliwa jest dzięki pozyskaniu przez miasto dofinansowania z Unii Europejskiej, a za część projektu związanego z remontem budynków odpowiada ZBM- TBS sp. z o.o., który realizuje inwestycję wraz ze wspólnotami mieszkaniowymi.

- Ulica Dworcowa jest teraz wielkim placem budowy, ale już teraz znikające z odnowionych kamienic rusztowania pokazują nam jak ważnym i potrzebnym ruchem było wprowadzenie do Gminnego Programu Rewitalizacji projektów realizowanych przez wspólnoty mieszkaniowe, prywatnych właścicieli budynków czy przedsiębiorców - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Dworcowa od nowa

W ramach projektu „Rewitalizacja podobszaru 10 w Bytomiu - okolice Dworcowej i Rynku” renowacji doczekały się m.in. elewacje frontowe, dachy i klatki schodowe kamienic przy deptaku.

Zakończono już remont kamienic przy ul. Dworcowej 14, (dawny gmach hotelu Graf von Moltke), gdzie m.in. odnowiono elewację frontową oraz przy ul. Dworcowej 24, gdzie naprawiono dach i wykonano izolację pionową.

Jednym z tych budynków, w których remont już dobiega końca jest modernistyczna kamienica wybudowana w latach 30 XX wieku przy ul. Dworcowej 2, gdzie m.in. odnowiono elewację frontową i ocieplono tylne ściany. Podobny zakres prac obejmował remont kamienicy przy ul. Dworcowej 9, gdzie do wymiany pozostały jeszcze okna od strony podwórza.

Trwa też remont zaprojektowanej przez Alberta Klehra wyjątkowej urody kamienicy z 1869 roku przy ul. Dworcowej 18, gdzie wymieniono już m.in. poszycie dachowe na części oficyny, ocieplono również tyły budynki i II część oficyny. Przed wykonawcą jest jeszcze wykonanie izolacji pionowej m położenie tynku ozdobnego na tyłach kamienicy oraz prace nad odwonieniem elewacji frontowej.

Drobne prace wykończeniowe trwają jeszcze w budynku przy ul. Dworcowej 21. To kamienica wybudowana w 1871 r., która na skutek licznych przebudów zatraciła cechy stylistycznych, ale z bogatą historią - od 1910 r. mieściło się tam Konserwatorium Cieplika.

KOMENTARZE