11,20 dla segregujących, 14 zł dla tych, którzy nie będą segregować. To stawki za odbiór odpadów od lipca tego roku w Bytomiu. Segregacja śmieci to nie tylko ekologia, ale też obowiązek nałożony przez rząd.

Zasady odbioru odpadów przez gminę opisuje uchwalony przez radnych regulamin (można się z nim zapoznać poniżej). Określa on m.in. kolor, wielkość i oznakowanie pojemników, do których należy wrzucać wyselekcjonowane odpady oraz sposób utrzymania czystości na posesjach, ulicach i chodnikach.

Od lipca bytomianie będą wrzucać śmieci do różnych pojemników. Te przeznaczone na odpady zmieszane będą miały kolor czarny, metaliczny lub szary. Papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło i opakowania wielomateriałowe trzeba będzie wrzucać do pojemników zielonych, a odpady ulegające biodegradacji - do pojemników brązowych.

Regulamin mówi też o obowiązkach właścicieli zwierząt w zakresie utrzymania czystości. Warto podkreślić, że choć od tego roku zniesiony został podatek od psa, to właściciele czworonogów nadal muszą po nich sprzątać, wyprowadzać na dwór na smyczy i w kagańcu i reagować, kiedy pies zakłóca ciszę.

Gmina będzie organizować stałe i mobilne zbiórki m.in. zużytego sprzętu elektryczno-elektronicznego, przeterminowanych leków, odpadów wielkogabarytowych oraz odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Odpady wielkogabarytowe, budowlane czy zielone (liście i trawa) będą odbierane z nieruchomości przez gminę, jeśli jej właściciel zgłosi wcześniej taką potrzebę w Urzędzie Miejskim.

Radni podjęli też uchwałę dotyczącą wzoru deklaracji, w której właściciele nieruchomości będą musieli wskazać liczbę osób ją zamieszkujących. Muszą wypełniać je właściciele domków jednorodzinnych. Za mieszkańców bloków i zabudowy wielorodzinnej  zrobią to zarządcy nieruchomości. Deklarację trzeba złożyć do końca marca w Urzędzie Miejskim w Bytomiu.

KOMENTARZE