O swoim nowym projekcie mówią, że jest próbą oswojenia historii Bytomia. By ludzie, którzy osiedli tu po wojnie albo przyjechali do pracy, zrozumieli, co znaczą wyłaniające się spod tynku niemieckie napisy i docenili wyjątkowość otaczającej ich architektury. W czwartek, 17 stycznia Piotr Jakoweńko, Jacek Maniecki i Marek Wójcik zaprezentują efekty pracy nad Cyfrową Biblioteką Bytomskiej Architektury.

To pierwszy taki projekt w Polsce poświęcony w całości miejskim kamienicom. Przyglądając się z bliska zakurzonej bytomskiej architekturze autorzy projektu odkrywają przed pasjonatami historii i mieszkańcami ich piękno. Dzięki portalowi zainteresowani mogą zapoznać się z oryginalnymi projektami śródmiejskiej zabudowy, zdobyć informacje o architektach i właścicielach – mówi Piotr Jakoweńko.

Informacje, które udostępniono na stronie Cyfrowej Biblioteki Bytomskiej Architektury w większości pochodzą z archiwum budowlanego Urzędu Miejskiego w Bytomiu. To archiwum zachowane w języku niemieckim w dużej części nigdy nie publikowane. Dzięki zapałowi Jacka Manieckiego ta część skrywanej w mrokach archiwum przedwojennej historii Bytomia mogła ujrzeć światło dzienne – mówi Jakoweńko.

Witryna dostępna jest na: www.architekturabytomia.org

Spotkanie promocyjne rozpocznie się o 17.00 ( w czwartek) w Biurze Promocji Bytomia.

KOMENTARZE