Królowa polskiego bigbitu – tak mówi się o Karin Stanek (1943 – 2011), nietuzinkowej artystce pochodzącej z Bytomia, cenionej za energię i wyrazistość sceniczną, znanej z wielu przebojów, takich jak „Malowana lala”, „Chłopiec z gitarą” czy „Jedziemy autostopem”. Od 3 do 14 września br. w Biurze Promocji Bytomia na Rynku 7 będzie można oglądać wystawę upamiętniającą tę artystkę.
Kto zaśpiewa „Malowaną piosenkę” („Malowana lala”) w taki sposób jak ona. Piosenka „Jedziemy autostopem” leżała długi czas w szufladzie, napisana przez Mateusza Święcickiego, ale nie było osoby, która mogłaby ją wykonać. [...] Dzięki Karin zapanowała moda na „malowane lale”, „chłopca z gitarą”, „sny kolorowe”, „trzysta tysięcy gitar”, warkocze, dżinsy... Który z polskich wykonawców może się czymś takim pochwalić. Piosenki były pisane pod nią. Zasługiwała na to. Dla niej tworzyli najlepsi: Ryszard Poznakowski, Marek Sart, Józef Krzeczek” – wspomina Stefan Papierowski, najwierniejszy fan piosenkarki i niestrudzony popularyzator jej twórczości w prasie i na antenie radiowej. Na wystawę złożą się przedmioty pochodzące z jego bogatych zbiorów: zdjęcia artystki z różnych okresów jej kariery, listy, wycinki prasowe, plakaty promujące jej koncerty w Polsce i za granicą, a także płyty. Wśród ciekawych przedmiotów znalazł się także strój sceniczny oraz największy atrybut gwiazdy – jej gitara.
Wystawa została zorganizowana dzięki współpracy Stowarzyszenia Liga Kobiet Nieobojętnych, Stefana Papierowskiego oraz Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Liga Kobiet Nieobojętnych podjęła się jeszcze jednego przedsięwzięcia - na placu Karin Stanek (plac przed siedzibą Bytomskiego Centrum Kultury) z inicjatywy Stowarzyszenia stanie we wrześniu instalacja plenerowa upamiętniająca Karin Stanek. Otwarcie wystawy odbędzie się 3 września o 17.00 w Biurze Promocji Bytomia na Rynku 7.