Ubrani w stroje rozbarskie mieszkańcy Bytomia i okolicznych miast poświęcili w Wielką Sobotę pokarmy w bytomskiej parafii św. Jacka. Tradycję noszenia ludowych strojów w tę i inne okazje od trzech lat stara się wskrzesić rozbarczanin Piotr Mankiewicz.

W Wielką Sobotę w Kościele katolickim przez cały dzień trwa święcenie pokarmów. Tradycyjnie w tym dniu błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny. W koszykach, które niesie się w Wielką Sobotę do święcenia pojawiają się jajka w postaci kolorowych pisanek czy kraszanek, baranek, chleb, wędliny czy ciasta świąteczne.

My z kamerą w wielką sobotę odwiedziliśmy parafię świętego Jacka w Bytomiu. Tu święcenie było o tyle wyjątkowe, że wiele osób przyszło w tradycyjnych strojach rozbarskich. Na taki pomysł kilka lat temu wpadł Piotr Mankiewicz, rozbarczanin, dyrektor Muzeum Chleba w Radzionkowie.

Myli się ten, kto sądzi, że na założenie stroju ludowego decydują się ludzie w sile wieku. Chętnie zakładają go osoby młode, a nawet dzieci. Nic dziwnego. Rozbarczanie dbają o to, by kultywować tradycje już od najmłodszych lat. Zwyczaj noszenia strojów rozbarskich zachował się w okolicznych miejscowościach m.in. Radzionkowie, Piekarach Śląskich czy Dąbrówce Wielkiej do lat 70. ub. wieku. Ostatnio ten pomysł jest odnawiany.

KOMENTARZE