Do 10 listopada w Biurze Promocji Bytomia na rynku można oglądać wystawę malarstwa profesora Zygmunta Lisa. Był wybitnym twórcą w dziedzinie malarstwa i znakomitym nauczycielem akademickim. Zmarł w lutym tego roku w Bytomiu.

 

 

Nie wiem, czy bytomianie mają świadomość, że przez kilkadziesiąt lat obok nich żył i tworzył malarz, który zakochany w historii tworzył niesamowite obrazy. W swoich dziełach rekonstruował m.in. pejzaże historyczne, twierdze i zamki - mówi Grażyna Kasprowicz, współorganizator wystawy. Kiedy nie malował, bardzo dużo czytał, a nabytą wiedzę i artystyczne emocje związane z drążonym w literaturze tematem przekładał na język malarstwa.

Stworzył m.in. cykle tematyczne : „Pejzaż śląski”, „Gilgamesz”, „Synowie marnotrawni”, „Polski pejzaż historyczny”, „Rekonstrukcje obiektów militarnych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej”. Jego obrazy i rysunki to wyraz przemyśleń czy to nad poszczególnymi epokami w cywilizacji, czy to wydarzeniami historycznymi, czy to konkretnymi miejscami na ziemi, które budziły jego ciekawość i zmuszały do dogłębnej analizy historyczno-archeologicznej.

Całe życie twórcze profesora Zygmunta Lisa to podejmowanie ważnych decyzji artystyczno-intelektualnych związanych z dziejami człowieka, a mottem tej długiej artystycznej działalności stale były słowa Marka Aureliusza: „Człowiek jest tyle wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje”.

Zygmunt Lis urodził się w 1931 roku w Chorzowie. Studia ukończył w katowickim Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1958 r. Od 1960 roku brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych, m.in. w Paryżu, Montrealu, Jokohamie, Atenach, Berlinie. Prace jego znajdują się w niemal wszystkich znaczących muzeach w Polsce i wielu placówkach zagranicznych.

W 1973 roku podjął pracę naukowo-dydaktyczną na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, w której pełnił funkcje Kierownika Zakładu i Katedry oraz Wicedyrektora Instytutu. W latach 1987-1990 był Prodziekanem Wydziału. W uznaniu wybitnych osiągnięć i dokonań naukowo-dydaktycznych i artystycznych uhonorowany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką „Za zasługi dla Uniwersytetu Śląskiego”, Złotą Odznaką Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Nagrodą „Pro Scientia et Arte”.

Źródło: UM w Bytomiu

 

 

 

KOMENTARZE