Przedstawiamy oficjalne stanowisko miasta Bytom odnośnie planów restrukturyzacji górnictwa.

 

 

 

Mieszkańcy Bytomia z niepokojem i poruszeniem odebrali wiadomość o przyjętym przez Radę Ministrów /7 stycznia br./ planie naprawczym Kompanii Węglowej S.A., która przewiduje docelowe wygaszenie bytomskiej KWK Bobrek – Centrum.

Założenia planu są dla nas dużym zaskoczeniem, tym bardziej że w żaden sposób nie był on wcześniej konsultowany zarówno z przedstawicielami związków zawodowych, jak i z władzami samorządowymi Bytomia. Nie możemy zgodzić się z faktem, że plan naprawczy dla tego sektora – staje się planem likwidacyjnym. Decyzja rządu o likwidacji KWK Bobrek – Centrum jest ciosem dla Bytomia, a jej skutki ekonomiczne odczuwalne będą dla mieszkańców – przez kolejne dekady.
 
Nie bez znaczenia jest też fakt, że w Bytomiu funkcjonowało niegdyś 11 kopalń, które tworzyły tożsamość miasta, jak i przemysłową kulturę jego mieszkańców. Bytom zapłacił jedną z najwyższych w Polsce cenę, w procesie transformacji gospodarczej: bezrobocie i cywilizacyjny regres. A cena, za którą stoi obecny „plan naprawczy” będzie powodem jego bankructwa niemal w każdym wymiarze. Zamknięcie, w tak krótkim czasie tylu zakładów spowodowało, że Bytom ma jeden z najwyższych wskaźników bezrobocia w regionie. Wdrożenie zaś w życie „planu naprawczego” oznaczać będzie dla miasta gwałtowny i skokowy wzrost tego i tak wysokiego wskaźnika.
 
Obecnie w KWK Bobrek - Centrum pracuje prawie 3 tysiące pracowników.  Do całości należy doliczyć ich rodziny i osoby pracujące w firmach kooperujących z kopalnią. Jej zamknięcie oznacza utratę miejsc pracy dla tysięcy mieszkańców Bytomia.
 
W „planie naprawczym” wskazano także, jako jedną z przesłanek dot. likwidacji brak zezwoleń i decyzji administracyjno – środowiskowych. Kwestia ta, w żaden sposób nie dotyczy KWK Bobrek – Centrum, która ma wszystkie wymagane prawem górniczym decyzje, koncesje i ustalenia, które obowiązują aż do 2040 roku. 
 
KWK Bobrek – Centrum posiada na dzień 31 grudnia 2013 r. 40,0 mln Mg zasobów operatywnych węgla kamiennego. Przy rocznym wydobyciu w wysokości 2 mln Mg zasobów wystarczyłoby na 20 lat.

Z posiadanych ekspertyz wynika, że możliwe i racjonalne jest prowadzenie dalszej eksploatacji w tej kopalni zgodnie z wymogami rynkowymi.
 
„Plan naprawczy” Kompani Węglowej, który dotyka Bytom zrujnuje miasto, pogrąży go w chaosie i doprowadzi do regresu na kolejne lata.
 
Władze Bytomia popierają działania załogi mające na celu obronę ich miejsc pracy oraz zapewniają, że podejmą wszelkie środki, w celu zachowania w naszym mieście KWK Bobrek- Centrum. Niezwłocznie, w tym celu zbierze się w trybie nadzwyczajnym Rada Miejska w Bytomiu /12 stycznia br./, która podejmie stosowne deklaracje solidarnościowe.

List otwarty w obronie KWK Bobrek – Centrum wysłano także do Prezesa Rady Ministrów, parlamentarzystów ziemi śląskiej, przedstawicieli środowisk górniczych.

źródło: bytom.pl

 

 

 

KOMENTARZE