W Bytomiu – Stroszku ruszył Zakład Aktywności Zawodowej, w którym znalazło zatrudnienie 50 niepełnosprawnych osób. Inwestycja zrealizowana przez Bytomskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej pochłonęła ponad 6 mln. zł.

W bytomskim Zakładzie Aktywności Zawodowej niepełnosprawni prowadzą restaurację Świetlik przy ul. Strzelców Bytomskich 131b. Zajmują się m.in. obsługą recepcji, ustalaniem menu, zamawianiem towarów, przygotowywaniem posiłków czy dbaniem o salę restauracyjną. Zakład oferuje też obsługę gastronomiczną imprez rodzinnych, spotkań i szkoleń, a nawet obsługę bankietów i imprez okolicznościowych w formie cateringu. 

Część pracowników zatrudniona jest w dziale pralniczo-maglowniczym, warsztatowo-gościnnym, ogrodniczo –gospodarczym oraz organizacyjnym. ZAZ zapewnia osobom niepełnosprawnym stabilne zatrudnienie, a jednocześnie opiekę medyczną, dostęp do rehabilitacji zdrowotnej oraz społecznej. 

Dzięki tej inwestycji rehabilitacyjna rola pracy zyska na sile. Mam nadzieję, że dzięki pracy w zakładzie część pracowników opuści wkrótce grono osób z orzeczeniem o niepełnosprawności i odnajdzie się na otwartym rynku pracy – mówi Teresa Brodziak, prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej.

Przez lata zmieniło się podejście pracodawcy do zatrudniania osób niepełnosprawnych, ale pracujący upośledzeni umysłowo i chorzy psychicznie to nadal w Polsce rzadkość. Niepełnosprawnym, zwłaszcza tym ze znacznymi dysfunkcjami bardzo trudno znaleźć pracę. 
Czasem jedyną szansą na przełamanie bierności są dla nich właśnie zakłady pracy chronionej.

Praca w ZAZ pozwala przygotować ich do aktywnego życia, powoduje, że czują się dowartościowani i potrzebni. Podopieczni naszej organizacji pomimo swoich ograniczeń wynikających z choroby są przecież tacy sami w swych pragnieniach, marzeniach, dążeniach do celów, jak pozostała część społeczeństwa. Niejednokrotnie można się od nich uczyć radości życia, której często brakuje nam - zdrowym ludziom - tłumaczy Brodziak. 

Inwestycję zrealizowało Bytomskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim, Urzędem Miejskim w Bytomiu, PFRON, PEC Sp. z o.o. oraz przy wsparciu darczyńców.

KOMENTARZE