Na bytomskim Rynku spotkały się kobiety, które poprzez taniec powiedziały stanowcze NIE dla przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnością. W międzynarodowej akcji Nazywam się Miliard udział wzięło kilkadziesiąt dziewczyn i kobiet.
Zatańczyły one do specjalnie przygotowanej na tę okazję piosenki pt.: „Break The Chain”. W tekście tego utworu możemy znaleźć słowa: „kobieta to nie przedmiot”, "nigdy nie byłam niczyją własnością” czy „tańczę bo mam już dość”.
Taniec to najlepsza forma dla kobiety na wyrażenie sprzeciwu. Ideą jest by te kobiety wyszły i publicznie pokazały, że problem istnieje oraz, że są silne. Hasło to: „tańcząc, rządzę swoim ciałem” - powiedziała Anna Kowolik prezes zarządu Ligii Kobiet Nieobojętnych.
Wszystko zaczęło się w 2011 roku w Stanach Zjednoczonych, po fali gwałtów. Od tamtej pory kobiety z całego świata postanowiły publicznie wyrażać swój sprzeciw wobec agresji. W imprezie bierze udział ponad 200 krajów z całego świata. W Polsce przyłączyło się aż 45 miast.
Bytom uczestniczy w akcji już 3 raz, zawsze 14 lutego czyli w Dzień Zakochanych. Wybór tej daty nie jest przypadkowy. Protest w ten właśnie dzień ma zwrócić uwagę na fakt, że w związku między kobietą a mężczyzną zawsze powinna być czysta miłość, właśnie jak w Walentynki. Nigdy to uczucie nie powinno słabnąć, a tym bardziej przerodzić się w agresję – dodała Anna Kowolik.
W akcji wzięły udział m.in. kobiety z Centrum Interwencji Kryzysowej, które doświadczyły takiej przemocy. O układ choreograficzny całości zadbała Anna Mejer.
Relacja we wtorkowych Wydarzeniach.