UCZNIOWIE W IRLANDII fot. UM RADZIONKÓW

Irlandia Północna to część wyspy pozostająca pod panowaniem brytyjskim. Kraj o burzliwej historii i ciekawej strukturze społecznej. Nasza grupa - dwudziestu uczniów Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Radzionkowie-Rojcy wraz z opiekunami - mogła na własne oczy zapoznać się z kulturą tego ciekawego zakątka Europy, biorąc udział w miesięcznej praktyce w Londonderry (Derry) w ramach europejskiego programu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci.


Praktyki odbywały się w brytyjskich sklepach i przedsiębiorstwach: Next House, Cafe Java, Smyths Toy Store, Currys i Dunnes. Mieliśmy więc okazję zdobyć nowe doświadczenia zarówno zawodowe, jak i językowe. Instytucją przyjmującą była, podobnie jak w poprzednich latach, North West Academy. W Irlandii przywitała nas typowa wyspiarska pogoda i chciałoby się zaśpiewać „ciągle pada”, ale aura nie popsuła nam pobytu.

Czas mijał bardzo szybko. Mieliśmy intensywne zajęcia językowe w North West Academy, ale przede wszystkim pojechaliśmy tam zdobyć doświadczenie na praktykach zawodowych. Poza pracą i nauką nie było czasu na nudę. Wiele wrażeń dostarczyła wycieczka historycznym szlakiem Derry, spacer mostem Pace Bridge, zwiedzanie Craft Village – zabytkowej dzielnicy rzemieślników, czy wizyta w historycznej dzielnicy Bogside.

W Belfaście – stolicy Irlandii Północnej – zobaczyliśmy budynek Parlamentu Irlandii Północnej oraz historyczną dzielnicę z malowidłami na ścianach i napisami upamiętniającymi walki o wyzwolenie narodu. Sami też zostawiliśmy nasze pisemne przesłanie. Następnie zwiedziliśmy największe na świecie muzeum Titanica a na koniec muzeum Botanic Garden. Ogromne wrażenie wywarły na nas nadmorskie bazaltowe formacje skalne nazywane Giant’s Causeway, czyli Groblą Olbrzyma.

W tradycyjnym irlandzkim pubie o nazwie Strand oraz hinduskiej restauracji Mama Masala mieliśmy możliwość zobaczyć, jak Irlandczycy spędzają czas po pracy oraz samodzielnie złożyć zamówienie, co początkowo nie było łatwe, gdyż miejscowa ludność porozumiewa się specyficznym dialektem języka angielskiego.

W Akademii na lekcjach języka było o wiele łatwiej.  W trakcie naszego pobytu nie zapomnieliśmy również o dobrej kondycji fizycznej, biorąc udział w zajęciach sportowych w Pennyburn Community Centre, a wypad na kręgle do Brunswick Moviebowl i wyścigi gokartami były świetnymi sposobami na odreagowanie po codziennym wysiłku intelektualnym.

Cieszymy się więc, że wykorzystaliśmy szansę, jaką dawał nam program Leonardo da Vinci, wróciliśmy przecież dojrzalsi i bogatsi o nowe doświadczenia zawodowe. Życzymy też podobnych wrażeń następnym uczestnikom zagranicznych praktyk.

źródło: UM RADZIONKÓW

KOMENTARZE