Po ośmiu latach starań, burmistrz Gabriel Tobor podpisał akt notarialny na przejęcie przez gminę byłego dworca kolejowego w Radzionkowie. Miasto za dworzec przekazało PKP 264.466 złotych.

Dzięki temu koncepcja modernizacji budynku i utworzenia w nim stałej ekspozycji upamiętniającej deportacje Ślązaków do Związku Sowieckiego po II wojnie światowej wreszcie nabierze realnych kształtów. Według planu opracowanego przez gminę, budynek dworca zostanie wyremontowany i dostosowany do możliwości prezentowania w nim stałej ekspozycji.

Teren wokół budynku zostanie zaadaptowany przy zachowaniu istniejącego układu urbanistycznego. By całości nadać charakter społeczno-kulturalny wprowadzone zostaną elementy małej architektury. Prace budowlane zakończyć mają się w listopadzie 2013 roku. Zgodnie z założeniami otwarcie galerii zapoczątkuje ekspozycja stała pn. "Deportacja Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku", przygotowana na bazie materiałów i eksponatów z Instytutu Pamięci Narodowej. Projekt adaptacji dworca i przygotowania w nim ekspozycji sfinansowany zostanie m.in. ze środków Unii Europejskiej. Koszt realizacji projektu wyniesie 417 026,84 zł.

KOMENTARZE