12 maja w Rudzie Śląskiej specjalna konferencja, specjalna bowiem poświęcona zdrowiu. Wszystko w ramach Światowego Dnia Zdrowia. My sprawdzamy jakie choroby grożą współczesnemu człowiekowi, jak się przed nimi chronić i kiedy udać się do lekarza.

Szacuje się, że około 75 procent zgonów to wynik zmian zachodzących w sposobie życia ludzi w ostatnich kilkudziesięciu latach. Pracę fizyczną zastępuje praca umysłowa, ruch – siedzący tryb życia. Komputer i telewizor to dla większości sposób na spędzanie wolnego czasu. Efekt? Choroby cywilizacyjne.

Szerokie spectrum chorób. Bo co ważne, choroba cywilizacyjna to nie tylko fizyczne osłabienie. To bardzo często choroby związane z psychiką, natręctwa czy fobie. Stąd tak ważna jest profilaktyka. Przesiewowe badania, wizyty u lekarza. I co ważne nie bagatelizowanie objawów.

Jak podkreśla kierownik nowobytomskiej poradni specjalistycznej dr Alicja Gałuszka – Bilińska, rudzianie choć częściej, to nadal niechętnie wykonują profilaktyczne badania. A taka sytuacja nie jest dobra zarówno dla nich samych jak i dla naszych portfeli. Im później wykryta choroba to często większe wydatki na leczenie.

Stąd duża konferencja, która w mieście zostanie zorganizowana 12 maja. Prócz wykładów dotyczących między innymi cukrzycy, otyłości czy chorób nowotworowych, dzień ten będzie możliwością bezpłatnych badań.

12 maja w nowobytomskiej przychodni przy ulicy Niedurnego 50d, planowane są badania: lipogram, pomiar cukru we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego badania w kierunku otyłości, mammografia dla kobiet w wieku 50 – 69 lat.

KOMENTARZE