Rudzcy strażnicy miejscy już po raz ósmy przystępują do akcji wręczania kąpiącym się w niestrzeżonych zalewiskach i gliniankach tzw. „mandatów zaufania”. Upoważniają one do jednorazowego bezpłatnego skorzystania z basenu. Przy okazji mają uzmysłowić skalę niebezpieczeństwa w korzystaniu z dzikich kąpielisk.
Projekt realizowany przez rudzką straż miejską we współpracy z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji i jest odpowiedzią na rosnącą skalę zagrożenia, jaką niosą ze sobą kąpiele w miejscach niestrzeżonych. - Okres wakacji to czas radości i odpoczynku. Niestety w atmosferze zabawy łatwo zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, szczególnie nad wodą, a stąd już krótka droga do tragedii – tłumaczy Andrzej Nowak z rudzkiej straży miejskiej.
Funkcjonariusze straży miejskiej patrolując miejsca, w których znajdują się dzikie kąpieliska, wręczają osobom korzystającym z nich tzw. „mandaty zaufania”, które upoważniają do jednorazowego bezpłatnego skorzystania z kąpieliska MOSiR w Nowym Bytomiu. Tam pod okiem wykwalifikowanych służb ratowniczych mogą już bezpiecznie korzystać z wodnych atrakcji.
Mandat zaufania można otrzymać jednak tylko raz. Osoba przyłapana po raz kolejny na nielegalnej kąpieli nie jest już traktowana ulgowo i za tego typu wykroczenie może otrzymać zgodnie z art. 55 kodeksu wykroczeń karę sięgającą nawet 250 zł. - Działania prewencyjne przez nas prowadzone mają na celu nie tyle karać, co przestrzegać przed negatywnymi skutkami kąpieli w miejscach do tego nieprzeznaczonych – wyjaśnia Andrzej Nowak.
W ubiegłym roku strażnicy miejscy wręczyli ponad 100 mandatów uprawniających do wejścia na basen. W poprzednich latach liczba ta oscylowała na podobnym poziomie.
Akcja rudzkiej straży miejskiej prowadzona jest już od 8 lat. Działania zainicjowane w 2005 r. były odpowiedzią na wysoką ilość wypadków śmiertelnych, do których dochodziło w trakcie kąpieli w wodnych akwenach niestrzeżonych znajdujących się w Rudzie Śląskiej.
Najbardziej tragiczny był rok 2004, kiedy to podczas kąpieli na dzikich kąpieliskach utonęło 5 osób. W 2011 roku rudzka policja odnotowała 2 przypadki utonięć. W tym roku rudzkie służby na szczęście nie odnotowały tego typu zdarzeń.
Źródło: UM Ruda Śląska