Technologie, człowiek i odpowiedzialność – te trzy słowa stanowiły hasło przewodnie 8. Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach, w którym wzięło udział tysiące gości z Polski i zagranicy. Głównymi tematami rozmów były aktualna sytuacja małych i średnich firm, wydarzenia polityczne, sytuacja gospodarcza i trendy w nowych technologiach. Te ostatnie prezentowali m.in. studenci Politechniki Śląskiej. 

Prezentowane urządzenia mogą znaleźć swoje zastosowanie w nowoczesnej gospodarce. Dlatego firmy coraz chętnie współpracują ze szkołami branżowymi i uczelniami wyższymi, do czego również zachęca polski rząd pracujący nad ustawą o Polskiej Platformie Przemysłu Przyszłości. Innowacje to jednak nie tylko nowoczesne technologie – to również nietypowe rozwiązania. Można było je zobaczyć podczas wystawy prac w ramach konkursu Śląska Rzecz, w którym biorą udział produkty tworzone w ramach współpracy przedsiębiorców.

W ramach kongresu odbyły się także warsztaty dla pracowników i pracodawców Podczas jednego z nich można było dowiedzieć się, jak ważna jest komunikacja w firmie. Prowadzący przekonywali, że słowa w relacjach pracowniczych mają znaczenie.

Kongres to przede wszystkim ogromna ilość debat panelowych. Tych przeprowadzono w ciągu trzech dni aż 80. Niektóre były burzliwe, tak jak ta dotycząca gospodarowania odpadami. Wynika z niej, że obecne prawodawstwo w tej kwestii może doprowadzić do poważnych konsekwencji dla naszego kraju. Według ekspertów przedsiębiorcy zlokalizowani w Polsce, będący najczęstszym źródłem tworzenia odpadów, nie są wedle prawa odpowiedzialni za ich wytwarzanie i składowanie.

Organizatorem kongresu jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. Kolejne edycja już za rok.

KOMENTARZE