Trwa pandemia wirusa SARS-CoV-2. Do tej pory w Polsce odnotowano 67 przypadków zarażenia, z czego 12 w województwie śląskim. W czwartek zmarła pierwsza ofiara koronawirusa w naszym kraju. Jest nią 57-letnia mieszkanka Poznania. Nadal najtrudniejsza sytuacja jest we Włoszech, gdzie walkę z chorobą przegrało już 1266 osób. Zapraszamy na raport z Polski i ze świata.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie stanu epidemiologicznego. Na wszystkich granicach Polski wprowadzono regularne kontrole. Wprowadzono zakaz wjazdu dla cudzoziemców oraz zwieszono międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Osoby wracające do naszego kraju np. z wakacji zostaną poddane 14-dniowej kwarantannie, podobnie jak obcokrajowcy pracujący na stałe nad Wisłą.

Ograniczono zbiorowe zgromadzenia do 50-ciu osób. Rząd nie planuje zamykania sklepów spożywczych oraz banków. Od soboty ograniczona do niezbędnego minimum zostanie działalność galerii handlowych, gdzie otwarte będą tylko sklepy spożywcze i apteki.

W Rudzie Śląskiej 75 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym. 20 osób przebywa w domowej kwarantannie, natomiast jedna osoba jest hospitalizowana. Nadal nie potwierdzono żadnego przypadku zarażenia koronawirusem.

Od 16 marca (poniedziałek) większość spraw w rudzkim magistracie będzie można załatwić jedynie przez internet lub telefon. Urząd miasta będzie zamknięty dla petentów.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia tnie od poniedziałku listę połączeń autobusowych i tramwajowych. Wprowadzony zostanie rozkład na dni robocze, nieszkolne. Oznacza to zmniejszenie liczby kursów o 15-20 procent.

Prezydent USA, Donald Trump wprowadzi stan wyjątkowy ze względu na epidemię. To pozwoli uruchomić większe fundusze federalne na walkę z chorobą.

Pozytywne informacje docierają z Azji. W Chinach i Korei Południowej powoli wygasa epidemia SARS-CoV-2. Regularnie spada liczba zachorowań w chińskim Wuhan. W Korei Południowej po raz pierwszy więcej osób wyzdrowiało niż zachorowało.

Sport w Europie powoli zamiera. Odwołano rozgrywki futbolowe w Ekstraklasie, Bundeslidze, Premier League czy Ligue 1. W Polsce przez najbliższe dwa tygodnie nie odbędą się również ligowe mecze koszykarskie, siatkarskie czy futsalowe. Za oceanem nie gra NBA, NHL oraz MLB.

KOMENTARZE