Epidemia koronawirusa nabiera w Polsce na sile. Tylko w czwartek odnotowano 392 nowe przypadki zakażenia oraz 14 ofiar śmiertelnych. Trudna sytuacja jest na Mazowszu, gdzie w sumie zachorowały 754 osoby, a 14 przegrało walkę z chorobą. W wielu szpitalach medycy przedłużają swoje dyżury, żeby pomóc pacjentom.

2946 zarażonych i 57 ofiar śmiertelnych - to smutny bilans wirusa SARS-CoV-2 w Polsce. Tak naprawdę liczba osób zarażonych może być większa, ponieważ pojawiają się spore rozbieżności w statystykach regionalnych oraz ogólnopolskich. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach poinformowała o 403 przeprowadzonych do tej pory testach, które dały wynik pozytywny oraz 12 zgonach. Ministerstwo zdrowia w prasowych komunikatach oraz na rządowej mapie zakażeń, na portalu www.gov.pl, odnotowało tylko 301 przypadków na Śląsku oraz 11 ofiar śmiertelnych. Skąd taka duża różnica? Czy to efekt wolnego spływania danych do ministerstwa?

Badania w kierunku koronawirusa prowadzi ponad 40 laboratoriów; w ciągu doby weryfikowane jest ostatnio ok. 5 tys. próbek – wskazał minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Nie reglamentujemy testów, ich ilość zależy od liczby przesłanych próbek – zaznaczył w jednym z prasowych wywiadów.

W Rudzie Śląskiej zmarła pierwsza osoba, która była zarażona groźnym patogenem. W szpitalu w Tychach przegrała walkę z chorobą emerytowana pielęgniarka, która trafiła do lecznicy przed kilkoma dniami ze względu na choroby współistniejące. Jej stan zdrowia pogorszył się nagle. Służby sanitarne nie ustaliły jeszcze źródła zakażenia. Do tej pory w mieście, leżącym w samym sercu Górnego Śląska zdiagnozowano do tej pory 4 przypadki zakażenia wirusem. 51 przebywa w domowej kwarantannie, natomiast 225 jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Złożono już ponad 42 tys. wniosków o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej, z czego większość dotyczy zwolnienia z opłacania składek ZUS – poinformowało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. W Chorzowie lokatorzy, zamieszkujący w miejskich zasobach mogą się ubiegać o roczną obniżkę czynszu o połowę jego wartości.

Widmo rozpadu zawisło nad polskim rządem. Wiceminister Jarosław Gowin sprzeciwił się prezesowi Prawa i Sprawiedliwości, Jarosławowi Kaczyńskiemu i domaga się przesunięcia terminu majowych wyborów prezydenckich. Kaczyński zaproponował przeprowadzenie głosowania drogą korespondencyjną, ale na taki wariant nie chce zgodzić się Gowin. Szef PiS-u postawił ultimatum posłom Porozumienia, a w odwecie dymisją miał zagrozić minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Bank Światowy ogłosił gotowość wydania 160 miliardów dolarów na walkę z pandemią. Początkowe 1,9 mld dolarów w funduszach ratunkowych zostało zatwierdzone na programy reagowania w 25 najbardziej potrzebujących krajach.

KOMENTARZE