W Polsce szczyt zachorowań na koronawirusa ma nastąpić w kwietniu. Tak zakłada polski rząd. Do tej pory groźnym patogenem zaraziło się ponad 7,5 tysiąca osób, a liczba zgonów niebezpiecznie zbliża się do 300. Od 16 kwietnia w przestrzeni publicznej obowiązkowo wszyscy będą musieli zakrywać usta oraz nos.

7582 zarażonych i 286 zgonów – wirus COVID-19 w Polsce nie odpuszcza. W województwie śląskim na koronawirusa zachorowało już 988 osób, z czego 58 zmarło.

4 nowe przypadki koronawirusa zdiagnozowano w Rudzie Śląskiej. Przeprowadzone badania dały wynik pozytywny u 3 mężczyzn oraz jednej kobiet. Dwóch seniorów jest hospitalizowanych w jednym ze śląskich szpitali. Służby sanitarne potwierdziły, że do trzech zakażeń doszło na terenie miasta.

Do tej pory w mieście, leżącym w samym sercu Górnego Śląska potwierdzono 21 przypadków zarażenia wirusem COVID-19. W województwie śląskim zdiagnozowano od początku pandemii 980 przypadków zakażenia, z czego 53 osoby zmarły. W ciągu ostatniej doby w regionie przeprowadzono 575 testów.

Wiceprezydent Krzysztof Mejer poinformował, że miasto analizuje sytuację finansową rudzkiego parku wodnego. Aquadrom jest zamknięty od 13 marca. Władze spółki wystąpiły z wnioskami o odroczenie wielu płatności oraz chcą skorzystać ze wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej. Na odroczenie spłaty za prąd nie zgodził się Tauron, który wszczął egzekucję swoich należności.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało aktualizację rozporządzenia, w którym znalazły się szczegółowe wytyczne odnośnie zakrywania od 16 kwietnia ust i twarzy w przestrzeni publicznej. Już w czwartek wszyscy będą korzystali z szalików, kominów czy masek.

Nosić maseczki lub przyłbice będziemy musieli w zakładach pracy, biurach czy urzędach. Wyłączone z tego obowiązku będą osoby, które są tam zatrudnione i nie prowadzą bezpośredniej obsługi klientów lub interesantów. Inaczej sprawa wygląda w punktach handlowych, usługowych lub biurach, gdzie pracownika oraz klienta oddziela dodatkowa przesłona ochronna. W takim przypadku maseczki nie będą wymagane.

W Niemczech większość obostrzeń będzie obowiązywać przynajmniej do 3 maja. Przepisy, obowiązujące od 22 marca obejmują m.in. częściowy zakaz opuszczania domów, zakaz podróży oraz zamknięcie przedszkoli, szkół i uniwersytetów. Od poniedziałku 20 kwietnia sklepy o powierzchni do 800 metrów kwadratowych będą mogły wznowić działalność. Od 4 maja będą wznawiane zajęcia szkolne.

W ciągu ostatniej doby w Turcji zmarło 115 osób zakażonych koronawirusem, zwiększając ogólną liczbę zgonów do 1518. Zanotowano też 4281 nowych zakażeń. Liczba potwierdzonych dotąd zarażeń wzrosła do 69392. Turcy wykonują w ciągu jednego dnia ponad 30 tysięcy testów.

KOMENTARZE