313 nowych przypadków i 22 zgony – tak wygląda środowy bilans koronawirusa w Polsce. W województwie mazowieckim 2098 osób zmaga się z groźnym patogenem, a 132 przegrały walkę z chorobą. Na Śląsku ponad 1600 przeprowadzonych testów na obecność wirusa dało wynik pozytywny.
Rzecznik ministerstwa zdrowia, Wojciech Andrusiewicz stwierdził, że sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest pod kontrolą. - Skala wzrostu zachorowań na koronawirusa jest stabilna, potwierdzamy między 300 a 400 przypadków dziennie, co oznacza, że udało nam się ograniczyć transmisję poziomą. Nie ma bezpośredniej transmisji od człowieka do człowieka na ulicy – powiedział Andrusiewicz.
Coraz bardziej niepokojące wieści dochodzą z Polskiej Grupy Górniczej, która boryka z ogromnymi problemami finansowymi. Związki zawodowe nie zgodziły się na 3-miesięczną obniżkę wynagrodzeń górników o 20 procent oraz skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Trybuna górnicza donosi, że bez wprowadzeni planu naprawczego węglowemu potentatowi grozi upadłość. W grę wchodzi również wygaszanie kolejnych kopalń.
W Rudzie Śląskiej zdiagnozowano do tej pory 44 przypadki zakażenia wirusem COVID-19, z czego 2 osoby zmarły. 278 osób przebywa w domowej kwarantannie, natomiast 341 jest objętych nadzorem epidemiologicznym. Służby sanitarne poinformowały również o 2 ozdrowieńcach.
Już wkrótce po Rudzie Śląskiej może zacząć podróżować kilka wymazobusów, które pozwolą w szybszym tempie przeprowadzić test na koronawirusa. Duża w tym zasługa rudzkich organizacji pozarządowych, które przy wsparciu radnego Rafała Wypiora oraz Salonu Samochodowego Kanclerz wkrótce uruchomią nowy pojazd. Na dniach kolejny taki wehikuł na rudzkie ulice wyślą władze miasta w porozumieniu z miejscowym Sanpidem.
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach odnotowała do tej pory 1614 infekcji w regionie oraz 83 ofiary śmiertelne. W środowe popołudnie W szpitalu w Tychach zmarł 87-letni mężczyzna z powiatu lublinieckiego, a w raciborskiej lecznicy 78-letnia kobieta z Żywca i 87-latek z Bytomia.
Jeszcze w kwietniu cztery szczepionki przeciwko COVID-19 testowane będą na ludziach. Od czwartku badania kliniczne rozpoczynają brytyjscy naukowcy oraz lekarze, a pod koniec tego miesiąca nad innym preparatem będą prowadzone badania w Australii. Wcześniej podobne prace rozpoczęto na dużą skalę w USA i Chinach.