Teren przed Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej zupełnie zmieni swoje oblicze. Zniknie parking, a miejsce stanie się bardziej przyjazne dla pieszych oraz rowerzystów. Zmodernizowany zostanie cały ciąg komunikacyjny wzdłuż ul. Niedurnego od skrzyżowania z ul. Markowej do skrzyżowania z ul. Hallera. Cała inwestycja będzie kosztowała prawie 1,2 mln złotych, ale część środków została pozyskana na ten cel z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Temat powracał przez ostatnie lata niczym bumerang. Jedni chcieli, żeby teren przed Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej pełnił funkcję parkingu, drudzy od początku widzieli dla tego miejsca bardziej reprezentacyjną funkcję. Po stronie tych drugich opowiedziały się władze miasta, informując o projekcie przebudowy.

- Temat przebudowy przestrzeni przed MCK wielokrotnie powracał w trakcie spotkań z mieszkańcami. Do tej inwestycji „przymierzaliśmy się” już od dłuższego czasu. Z realizacją czekaliśmy jednak na moment, kiedy uda nam się pozyskać odpowiednie dofinansowanie, bo wartość przedsięwzięcia to prawie 1,2 mln zł. Teraz wreszcie się udało i ze wsparciem Metropolii na nowo zagospodarujemy to miejsce. Wybraliśmy już firmę, która zrealizuje inwestycję – tłumaczy prezydent Grażyna Dziedzic.

Przed placówką kulturalną powstanie plac z ławkami oraz ledowym oświetleniem. Nie zabraknie również elementów roślinnych, które mają wtopić się w nowoczesną całość. Na trawniku zostaną ustawione podświetlane szklane oraz granitowe płyty. Wjazd i wyjazd zostanie zabezpieczony obniżanymi słupkami. Zwolennikami takiej metamorfozy mogą nie być kierowcy, którzy często parkowali w tym miejscu przyjeżdżając do pracy lub załatwić sprawę w magistracie.

- Cały projekt na obrazkach wygląda imponująco, ale zapomniano w tym przypadku o ludziach, którzy szukają w Nowym Bytomiu w godzinach szczytu kilkadziesiąt minut miejsca do zaparkowania samochodu. Aut przybywa, komunikacja miejska działa jak działa, a do pracy czy urzędu trzeba jakoś dojechać - żalił się w jednym z maili do naszej redakcji pan Stanisław, mieszkaniec Halemby.

Dzięki tej inwestycji ciąg komunikacyjny wzdłuż ulicy Niedurnego od skrzyżowania z ul. Markowej do skrzyżowania z ul. Hallera przejdzie gruntowną modernizację. Zostanie wyłożony nowy chodnik oraz powstanie ścieżka rowerowa.

- Koszt zadania to 1 175 366 zł. Zostało ono objęte wsparciem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która przeznaczy ze swoich środków na ten cel 300 tys. zł w ramach programu na rzecz ograniczania niskiej emisji - dodała Dziedzic.

KOMENTARZE