20 lipca rozpoczną się zwolnienia grupowe w Yazaki Automotive Products Poland w Mikołowie. Pracę straci ponad 500 osób, zatrudnionych do tej pory głównie przy produkcji wiązek do samochodów osobowych. Związki zawodowe podpisały z pracodawcą porozumienie w sprawie restrukturyzacji. Wszystkie osoby, które stracą pracę mogą liczyć na odprawy.

– Pracodawca zakomunikował nam, że jeżeli nie będzie cięć, naszemu zakładowi grozi likwidacja. Zostaliśmy postawieni pod ścianą. Jedyne co mogliśmy zrobić, to starać się wywalczyć jak najlepsze warunki dla odchodzących pracowników – mówi Katarzyna Grabowska, przewodnicząca Solidarności w miejscowym zakładzie.

Pracodawca chce częściowo zautomatyzować produkcję. Firma straciła niedawno zamówienie na produkcję wiązek do Fiata 500. W projekt było zaangażowanych ponad 500 pracowników.

godnie z porozumieniem wynegocjowanym przez związki zawodowe z pracodawcą osoby objęte zwolnieniami grupowymi dostaną dodatkową – oprócz ustawowej – odprawę uzależnioną od stażu pracy. Będzie ona wynosić równowartość 3 miesięcznych pensji w przypadku pracowników zatrudnionych w firmie krócej niż 2 lata. Sześciokrotność wynagrodzenia w przypadku osób pracujących w Yazaki od 2 do 8 lat oraz równowartość dziewięciu pensji dla pracowników z najdłuższym stażem pracy.

–  Wysokość odpraw będzie wyliczana, jak urlop wypoczynkowy, czyli bardziej korzystnie dla pracowników. Uzgodniliśmy też, że w trakcie typowania pracowników do zwolnienia będzie brana pod uwagę również ich sytuacja życiowa i rodzinna – wyjaśnia Grabowska. 

W Yazaki Automotive Products Poland w Mikołowie pracuje obecnie 1300 pracowników.

KOMENTARZE