Rudzianin oszukał ponad 700 osób na portalu aukcyjnym Fot. Śląska policja

Na internetowych oszustwach zarobił ćwierć miliona złotych. 28-latek z Rudy Śląskiej oferował na portalach aukcyjnych markowe buty, których w rzeczywistości nie posiadał. Klienci płacili za towar, a kontakt ze sprzedawcą się urywał. Policja szacuje, że oszukanych w ten sposób mogło zostać ponad 700 osób.

Na trop oszusta policjanci wpadli dzięki współpracy z działem bezpieczeństwa znanego portalu aukcyjnego. 28-latek z Rudy Śląskiej na portalu aukcyjnym założył 10 kont na fikcyjne dane osobowe. W latach 2017-2019 sprzedawał przez internet markowe obuwie, którego nie posiadał. W ten sposób oszukał ok. 700 osób na ok. 250 tys. zł. Liczba pokrzywdzonych może być większa. Policjanci ustalili również, że mężczyzna zakładał rachunki bankowe na dane innych osób, jak również na dane fikcyjne, które następnie wykorzystywał do oszustw.

Oszust internetowy został zatrzymany przez policjantów z wydziału do walki z cyberprzestępczością w ubiegłym tygodniu w mieszkaniu w Rudzie Śląskiej. Policjanci dokonali przeszukań jego aktualnego oraz poprzednich miejsc zamieszkania w Tychach i Katowicach. Zabezpieczyli sprzęt komputerowy, telefony komórkowe, karty SIM, dokumentację bankową, nośniki danych oraz modemy bezprzewodowe, które zostaną poddane specjalistycznej analizie.

28-latek usłyszał ponad 200 zarzutów oszustw za pośrednictwem portalu aukcyjnego, a także zarzut uczynienia sobie z przestępczego procederu źródła utrzymaniu. Prokurator z Prokuratury Rejonowej Katowice-Zachód zastosował wobec niego policyjny dozór oraz poręczenie majątkowe w kwocie 50 tys. zł.

KOMENTARZE