Natura ma pomóc zmniejszyć skutki suszy w największych miastach Śląska oraz Zagłębia. Metropolia zachęca lokalne samorządy, aktywistów oraz organizacje pozarządowe do zakładania łąk kwietnych. Od 10 do 14 listopada b.r. w Sosnowcu, Tychach oraz Piekarach Śląskich zostaną zorganizowane warsztaty, których efektem będzie wysianie łąk. Zakwitną one na wiosnę przyszłego roku.

– Łąki kwietne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. To zarówno przyjazna dla środowiska alternatywa dla kosztownych w utrzymaniu trawników, jak i naturalny sposób na poprawę jakości życia w mieście – mówi Blanka Romanowska, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Środowiska Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii.

– Program Metropolitalne Łąki Kwietne to promocja rozwoju sieci zielonych przestrzeni publicznych w Metropolii. Chcemy pokazać, że możemy mieć wpływ na odrodzenie różnorodności biologicznej w naszym najbliższym otoczeniu. Łąki kwietne to dobry sposób na walkę ze skutkami suszy. Poprzez mocno rozbudowany system korzeniowy utrzymują wilgoć i pełnią funkcje izolacyjną gleby. Obniża  to temperaturę powietrza nawet o kilka stopni- wyjaśnia Blanka Romanowska,

Zatrzymywanie wody oraz wpływ na temperaturę otoczenia to nie jedyne zalety tego rodzaju łąk. Dzięki bogactwu i różnorodności gatunkowej stanowią miejsce do życia dla pożytecznych owadów i innych małych zwierząt.  Mają one wpływ na ograniczenie populacji kleszczy. Zaobserwowano bowiem, że na łąkach kwietnych występuje ich zdecydowanie mniej niż na trawnikach, a te które występują rzadziej przenoszą patogeny. Dlaczego? Otóż łąka kwietna jest naturalnym zbiorowiskiem gatunków owadów i drobnych zwierząt. Pełnią one rolę naturalnych wrogów kleszczy i w skuteczny sposób ograniczają ich populację.

– Łąkę kwietną można założyć na najmniejszym skrawku terenu lub nawet w doniczce. Ważne aby było to miejsce słoneczne. Ziemia powinna być przekopana, napowietrzona bez większych pozostałości roślin. Mieszankę odpowiednich kwitnących roślin należy wysiewać bardzo równomiernie. Wybór dobrej mieszanki i cierpliwe przygotowanie miejsca to podstawa- mówi Maciej Podyma z Fundacji Łąka.

Źródło: GZM

KOMENTARZE