Wielki Czwartek to pierwszy dzień Triduum Paschalnego. Tego dnia kościół katolicki wspomina Ostatnią Wieczerzę Jezusa z uczniami oraz ustanowienie dwóch nierozerwalnych ze sobą sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa. O godzinie 18:00 zapraszamy na transmisję Mszy Wieczerzy Pańskiej z kościoła Bożego Narodzenia w Rudzie Śląskiej-Halembie.

W czwartkowy poranek we wszystkich kościołach katedralnych jest odprawiana Msza Świętego Krzyżma. Przewodniczy jej diecezjalny biskup, a księża w jej trakcie odnawiają swoje przyrzeczenia kapłańskie.

Podczas Mszy Świętej w katedrze święci się krzyżmo oraz oleje, które przez cały rok służą później do udzielania sakramentów.

W czwartkowy wieczór w kościołach parafialnych odprawia się tylko jedną Mszę Świętą – Mszę Wieczerzy Pańskiej. Liturgia podczas tego dnia ma uroczysty charakter i jest swoistym dziękczynieniem za ustanowienie Eucharystii oraz kapłaństwa.

Każdy dzień Wielkiego Tygodnia odsłania ważne wydarzenia z historii zbawienia. Wielki Czwartek upewnia nas o tym, że los każdego z nas jest dla Boga ważniejszy niż jego własny.

O godzinie 18:00 zapraszamy na transmisję Mszy Wieczerzy Pańskiej z kościoła Bożego Narodzenia w Halembie na kanale Telewizji Sfera, YouTubie oraz naszym facebookowym fanpage`u.

KOMENTARZE