Zuzanna Wojtuściszyn z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Lubinie i Aleksandra Pela z X Liceum Ogólnokształcącego im. I. J. Paderewskiego Akademickiego w Katowicach laureatkami VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”. Do finału zakwalifikowało się 28 uczestników, wśród nich Martyna Pawlinka z II LO w Rudzie Śląskiej.
W tym roku, w związku z sytuacją epidemiczną, organizatorzy konkursu zdecydowali się przeprowadzić konkurs w formie wirtualnej. - Nie chcieliśmy rezygnować z pielęgnowania pamięci o byłych więźniarkach KL Ravensbrück, dlatego zdecydowaliśmy o przeniesieniu konkursu do sieci – mówi Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej, współorganizator konkursu. – Pomimo zmiany formuły w przesłuchaniach wzięło udział 285 osób z całej Polski – dodaje.
Zadaniem każdego uczestnika było przygotowanie dwóch nagrań: jednego prezentującego recytację wybranego utworu poetyckiego oraz drugiego z fragmentem prozy na bazie wspomnień więźniarek KL Ravensbrück. Etap przesłuchań półfinałowych zakończył się 9 kwietnia, a etap finałowy 23 kwietnia br.
W skład komisji jurorskiej weszli: Maria Lorens, córka Katarzyny Kawurek Matejowej, byłej więźniarki KL Ravensbrück, pomysłodawczyni konkursu; Ewelina Małachowska, historyk, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, organizator konkursu z ramienia IPN; Andrzej Trzciński, naczelnik Wydziału Kultury i Kultury Fizycznej Urzędu Miasta Ruda Śląska, współorganizator konkursu.
Po przesłuchaniu nagrań finalistów oceniający zdecydowali o przyznaniu następujących miejsc:
miejsce I w kategorii proza - Aleksandra Pela z X Liceum Ogólnokształcącego im. I. J. Paderewskiego Akademickiego w Katowicach;
miejsce II w kategorii proza - Michał Rebizant z TEB Edukacja w Tychach;
miejsce III w kategorii proza - Oliwia Cyranek ze Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej.
miejsce I w kategorii poezja - Zuzanna Wojtuściszyn z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Lubinie;
miejsce II w kategorii poezja - Honorata Wiśniowska z Zespołu Szkół nr 1 m. A. Towarnickiego w Rzeszowie;
miejsce III w kategorii poezja - Wiktoria Grabowiec z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. B. Krzywoustego we Wrocławiu.
- Jurorzy przesłuchali nagrania prozy i poezji wszystkich 28 recytatorów z całej Polski, którzy zakwalifikowali się do finału. Pod uwagę brano m.in. dobór repertuaru, interpretację, kulturę słowa czy ogólny wyraz artystyczny – wyjaśnia Ewelina Małachowska, organizator konkursu z ramienia IPN. W tegorocznej edycji laureaci otrzymają nagrody rzeczowe. – Niestety, w związku z pandemią tradycyjny wyjazd do Miejsca Pamięci i Przestrogi w Ravensbrück, który był główną nagrodą w konkursie, jest niemożliwy – mówi Ewelina Małachowska.
Konkurs „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” skierowany jest do uczniów klas VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych. Organizatorami są Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie „Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück” oraz Miasto Ruda Śląska. - Konkurs to wyraz oddania hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbrück oraz ocalałym byłym więźniarkom obozu – mówi Maria Lorens, pomysłodawca konkursu, córka byłej więźniarki KL Ravensbrück - Katarzyny Kawurek Matejowej. - Jeśli echo ich głosów zamilknie, zginiemy – dodaje. Hasłem przewodnim konkursu są słowa byłej „Ravensbrüczanki” - Marii Rutkowskiej-Kurcyusz: „Człowiek w niewoli staje się jak ptak, któremu połamano skrzydła. Taki ptak najczęściej umiera”.
Podstawę do ogłoszenia konkursu stanowi Uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 marca 2011 r. w sprawie ustanowienia kwietnia miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego KL Ravensbrück.