Już 2. października Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej ponownie otworzy swoje podwoje. Tego dnia odbędzie inauguracja nowej wystawy, "Czas to pieniądz". Historia cywilizacji i ekonomii na przykładzie Rudy Śląskiej. Ze względu na sytuację związaną z COVID-19, w tym dniu w wernisażu wezmą udział wyłącznie oficjalni goście: przedstawiciele władz miejskich, oświaty, kultury i szkolnictwa oraz regionalnych mediów.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od niedzieli 3 października br. i w tym dniu wstęp będzie bezpłatny, wyłącznie za okazaniem zaproszenia, po które można się zgłaszać: mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefonicznie (32) 248 44 57 lub osobiście w siedzibie Muzeum. Liczba odwiedzających wystawę tego dnia jest ograniczona, dlatego o wizycie decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Wystawa kładzie nacisk na rozwój wiedzy z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości w oparciu o historię terenów obecnej Rudy Śląskiej, pokazanej przez pryzmat rewolucji przemysłowej i dynamicznego rozwoju gospodarki kapitalistycznej. Porusza podstawowe zagadnienia ekonomiczne ułatwiające jej odbiorcom korzystanie z atrybutów społeczeństwa nowoczesnego. Ekspozycja przekazuje przesłanie dotyczące wartości pracy w życiu człowieka oraz wartości edukacji wymaganej dla osiągnięcia sukcesu zawodowego.

Ekspozycja zajmuje dwie kondygnacje w ośmiu tematycznych salach. Wirtualnymi przewodnikami po wystawie i zarazem po świecie ekonomii są dwie postacie (sztandarowe dla Rudy Śląskiej i dla fenomenu kapitalistycznych fortun): Karol Godula oraz jego pasierbica Joanna Grycik.

Ta multimedialna wystawa, poprzez różnorodność środków wystawienniczych, umożliwiających rozmaite prowadzenie narracji, jest kierowana do szerokiego grona odbiorców: gości indywidualnych, rodzin z dziećmi oraz zorganizowanych grupy szkolnych, a nawet przedszkolnych. Wiele treści jest przekazywanych zgodnie z zasadą „uczyć bawiąc”, dzięki ciekawej formie przekazu i elementom interaktywnym, np. grom ekonomicznym i quizom. Może więc stanowić doskonałe uzupełnienie programu szkół.

 

KOMENTARZE