Złodzieje potrzebują zaledwie kilku minut, żeby wyciąć z samochodu katalizator. W ostatnich tygodniach na terenie Rudy Śląskiej dochodzi coraz częściej do takich kradzieży. Policja apeluje o ostrożność i częściej patroluje rudzkie osiedla.

- Katalizatory samochodowe, również ze starszych aut, osiągają wysokie ceny z uwagi na występujące w nich rzadkie metale szlachetne. Dlatego przestępcy decydują się często na bardzo zuchwałe kradzieże, nawet pod oknami domów właścicieli lub na ruchliwych parkingach. Dysponując akumulatorowymi elektronarzędziami, wycięcie spod auta katalizatora nie zajmuje im wiele czasu. Dlatego tak ważne jest właściwe zabezpieczenie samochodu. Jeśli nie dysponujemy garażem, czy zamykanym terenem, starajmy się parkować swój wóz w miejscu dobrze oświetlonym w nocy, unikając miejsc odludnych - powiedział Arkadiusz Ciozak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej.

interesujmy się podejrzanymi zachowaniami, które zauważamy. Nie musimy sami reagować - wystarczy, że zadzwonimy na numer alarmowy 112 i zasygnalizujemy nietypową sytuację, aby najbliższy patrol zjawił się w okolicy. W przypadku kradzieży katalizatorów, z pewnością sygnałem do nabrania podejrzeń będzie osoba leżąca pod autem, spod którego rozlegają się odgłosy cięcia.

KOMENTARZE