Ponad 15 tys. uczniów zakończyło w piątek zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2022/2023. To także czas podsumowań dla ponad 2 tys. nauczycieli oraz 800 pracowników administracji i obsługi w rudzkich placówkach oświatowych.
– Wszystkim dziękuję za zaangażowanie, rzetelność i serce do wypełniania pedagogicznej misji – podkreśla Anna Krzysteczko, zastępca prezydenta miasta ds. społecznych. – Uczniom gratuluję wyników i życzę, by rozpoczynające się wakacje były pełne radości i słońca – dodaje.
W roku szkolnym 2022/2023 w Rudzie Śląskiej funkcjonowało 30 publicznych i niepublicznych przedszkoli, 1 zespół miejskich przedszkoli, 3 przedszkola w zespołach szkolno-przedszkolnych oraz oddziały przedszkolne w 10 szkołach podstawowych, do których uczęszczało ponad 5 tys. wychowanków. W 29 szkołach podstawowych, w tym 3 specjalnych, uczyło się 10 710 uczniów, w 4 liceach ogólnokształcących - 1694, w 6 technikach - 1980, w 7 szkołach branżowych I stopnia – 653 uczniów, a w 1 szkole przysposabiającej do pracy - 19 uczniów. Nauczanie było zapewnione w oddziałach: ogólnodostępnych, integracyjnych, specjalnych, sportowych, dwujęzycznych, przygotowania wojskowego oraz przysposabiających do pracy. W mieście prowadzone było również kształcenie artystyczne dla 381 uczniów, które zapewnił Zespół Szkół Muzycznych I i II stopnia.
- Okres pandemii, związanego z nią zagrożenia i obostrzeń, miał ogromny wpływ na nauczanie, ale na szczęście mamy go za sobą i w tym roku szkolnym mogliśmy w pełni powrócić do realizacji zawieszonych aktywności – mówi Klaudia Rolnik, dyrektor SP nr 24, największej, bo liczącej ponad 700 uczniów, szkoły w Rudzie Śląskiej. – Wróciliśmy m.in. do organizacji Rudzkiej Giełdy Szkół Ponadpodstawowych, a dzięki współpracy z Fundacją ING Dzieciom stworzyliśmy też „Dzieciogród”, czyli ogród prowadzony przez uczniów w ramach zajęć przyrodniczych – wymienia. – Myślę, że po wakacjach wszyscy wrócimy z nowymi pomysłami i świeżą energią do realizacji kolejnych wyzwań – dodaje.
Możliwość kształcenia była zapewniona również dorosłym. Skorzystało z niej 217 osób. 105 słuchaczy uczęszczało do publicznego liceum ogólnokształcącego, 71 do branżowej szkoły II stopnia, 34 do szkoły policealnej, a 7 słuchaczy do szkoły podstawowej. Warto dodać, że kształcenie i wychowanie wspomagały placówki publiczne: Centrum Kształcenia Zawodowego, Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Młodzieżowy Dom Kultury, a także Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, która realizowała zadania wiodącego ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego na obszarze powiatu.
Przy okazji zakończenia roku szkolnego warto wspomnieć, że miasto zapewniło środki, które zostały rozdysponowane m.in. na organizację transportu dla 248 dzieci i uczniów niepełnosprawnych, co kosztowało 1 686 417,84 zł. Z kolei 991 419,87 zł przeznaczono na realizację programu bezpłatnych podręczników. Dodatkowo 179 uczniów zostało objętych rządowym programem pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych na łączną kwotę 69 344,26 złotych. Ponad 588 tys. wydano ze środków Funduszu Pracy na dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników w roku 2022 oraz I półroczu roku 2023.