W najbliższą sobotę, 23 września, odbędą się przesłuchania uczniów szkół podstawowych do udziału w projekcie „Most the Music”, który zakłada powstanie chóru dziecięcego. Przez najbliższe miesiące młodzi artyści będą mieli możliwość rozwijania talentów wokalnych pod kierunkiem doświadczonych edukatorów. Efekty ich pracy zostaną zaprezentowane na wielkiej scenie pod batutą Maestro Adama Sztaby podczas finału programu, który odbędzie się w okolicach przyszłych wakacji. Sponsorem i pomysłodawcą programu jest Fundacja Most the Most, a realizatorem Miasto Ruda Śląska.

- Zaproszenie do projektu Most the Music otrzymaliśmy dzięki zwycięstwu w Konkursie Nasz Zabytek, organizowanym przez Fundację Most the Most. Przypomnę, że organizacja przekazała miastu milion złotych w ramach dofinansowania do rewitalizacji Szybu Franciszek. Projekt muzyczny w całości finansowany będzie przez Fundację. Zachęcam dzieci i młodzież do udziału w tym przedsięwzięciu – mówi Michał Pierończyk, prezydent miasta.

Przesłuchania do chóru odbędą się 23 września /sobota/ w godz. 10:00 – 12:00 w siedzibie Zespołu Szkół Muzycznych w Rudzie Śląskiej, ul. Piotra Niedurnego 36 /sala 401 IV piętro/. – Zapraszamy wszystkich, którzy mają muzykę i śpiew w sercu. Udział w tym projekcie to okazja do rozwinięcia swojego talentu wokalnego, ale też wspaniała przygoda – zachęca Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Kultury, Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta UM Ruda Śląska.

Zajęcia chóru zaplanowano we wtorki w godz. 15:30 – 17:00 oraz w czwartki w godz. 18:00 – 19:30. Warsztaty prowadzone będą od września do czerwca. Ponadto program zakłada organizację przez Fundację trzech koncertów rodzinnych, podczas których chór zaprezentuje repertuar przed publicznością. Chórzyści wezmą też udział w wyjazdach do filharmonii, teatru muzycznego lub opery. W ramach programu Fundacja zorganizuje również obóz wakacyjny dla dzieci śpiewających w chórach biorących udział w projekcie, podczas którego prowadzone będą zajęcia muzyczne.

Zwieńczeniem projektu będzie „Most the Music – Wielki Koncert Finałowy”. Na scenie wystąpią chóry dziecięce z gmin, które wygrały w konkursie Nasz Zabytek.

- To będzie druga edycja programu organizowanego  przez Fundację Most the Most. Pierwsza edycja okazała się emocjonującym, prawdziwym świętem dzieci i muzyki. Podsumowaniem całorocznej pracy był koncert finałowy, który odbył się 29 czerwca 2023 roku w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Młodzi artyści z gmin Sicienko, Uniejów, Dzierżoniów oraz powiatu Grajewo wystąpili pod batutą Maestro Adama Sztaby, wykonując między innymi utwory takie jak: „Pół kroku stąd”, „Meluzyna” czy „Kosmiczne energie”. Wydarzenie to było dodatkowo wzbogacone przez obecność pani Małgorzaty Ostrowskiej i wspólne z chórem i orkiestrą wykonanie utworu „Meluzyna” – podkreśla Brygida Ślabska, prezes Fundacji Most The Most.

Most the Music to program edukacji muzycznej, skierowany do dzieci i młodzieży szkół podstawowych. Program zakłada aktywizację dzieci i młodzieży poprzez udział w bezpłatnych zajęciach muzycznych z dostępem do profesjonalnych trenerów śpiewu i niezbędnych instrumentów. Pilotaż programu realizowany był w 4 województwach: dolnośląskim, podlaskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim. Obecnie rusza nowa edycja, uczestniczyć w niej będą dzieci z ośmiu różnych gmin i powiatów.

Fundacja Most the Most jest organizacją non-profit powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego na rzecz wsparcia zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Jej misją jest budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy. Fundacja inicjuje zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Wspiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby, w których tworzenie i realizację włączona jest społeczność lokalna.

KOMENTARZE