Walentynkowa akcja charytatywna „Kocham Rudą Faunę” rusza w Rudzie Śląskiej już po raz dwunasty. W ten sposób I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza i pięć szkół podstawowych z Rudy Śląskiej postanowiło pomóc potrzebującym zwierzętom i przekazać do rudzkiego schroniska rzeczy, których najbardziej potrzebują. W tym roku akcja potrwa od 13 lutego do 1 marca.

- Walentynki w naszej szkole od wielu lat jednoznacznie kojarzą się z pomocą zwierzętom. Można powiedzieć, że to już taka szkolna tradycja, która każdego roku cieszy się coraz większym zainteresowaniem – wyjaśnia Ewa Chromik, koordynatorka akcji oraz dyrektorka I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Rudzie Śląskiej. – Od wielu lat staramy się pokazać, że miłością możemy obdarzyć nie tylko drugiego człowieka, ale także bezdomne zwierzęta, które potrzebują naszej pomocy – dodaje.

Organizatorzy akcji w tym roku również, tak jak w poprzednich edycjach, postanowili zaprosić do współpracy zaprzyjaźnione szkoły podstawowe. Nie zabraknie także wielu spotkań ze specjalistami zajmującymi się zwierzętami. Uczniowie wezmą udział w warsztatach i prelekcjach prowadzonych przez: dr Marlenę Drapalską-Grochowicz z Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego oraz opiekunkę Koła Naukowego Praw Zwierząt, Barbarę Klasik-Przychodzeń – behawiorystkę i Piesełkowa, mgr Magdalenę Michałek – psychologa i behawiorystę oraz wolontariuszki – absolwentki I LO Patrycję Drozd, Justynę Mikę i Martę Badurę. W ramach akcji prowadzone będą również zajęcia dogoterapii.

- Rozpoczynamy we wtorek (13.02) i w tym dniu w szkole będziemy sprzedawać pączki podarowane przez piekarnię „Jakubiec”. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na zakup karmy dla zwierząt – podkreśla Ewa Chromik. - W tym roku szczególnie skupimy się na pomocy kotom. Wszystkich, którzy chcieliby przyłączyć się do naszej akcji, prosimy o wsparcie schroniska w postaci zakupu mokrej karmy dla kotów dorosłych, seniorów i kociąt. Szczególnie, że tuż po walentynkach, 17 lutego, obchodzimy Światowy Dzień Kota. Ponadto wciąż dostępne w sprzedaży są kalendarze, które można nabyć w schronisku oraz u nas w I LO. Na tym jednak pomoc potrzebującym zwierzętom się nie kończy. W I LO, a także w rudzkich podstawówkach, mamy wielu wolontariuszy, którzy pomagają w schronisku. Dlatego wsparcie trwa przez cały rok, co bardzo mnie cieszy – dodaje.

Do tegorocznej akcji zostały zaproszone: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Joanny von Schaffgotsch-Gryzik, Szkoła Podstawowa nr 14 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, Szkoła Podstawowa nr 28 im. Wincentego Janasa, Szkoła Podstawowa nr 35 i Szkoła Podstawowa nr 41 im. Gwarków Rudzkich.

KOMENTARZE