Po czterech latach przerwy na mapę imprez biegowych na Śląsku powraca Rudzki Półmaraton Industrialny. Już po raz siódmy 10 sierpnia o godz. 21:00, na nowej trasie o długości 10,5 km przebiegającej w centralnej części miasta, zapaleni biegacze będą mogli sprawdzić swoją wytrzymałość oraz biegowe możliwości. Właśnie ruszają zapisy do udziału w tym wydarzeniu. Na chętnych czeka aż 700 miejsc!

- Ruda Śląska od zawsze słynęła z biegania oraz organizowanych tu imprez biegowych i chcemy to kultywować, dlatego już teraz zapraszam wszystkich do Rudy Śląskiej – mówi prezydent Michał Pierończyk. - Rudzki Półmaraton Industrialny organizowany był w mieście od 2015 r. Do tej pory przeprowadzono sześć edycji tego biegu. Niestety, pandemia spowodowała zawieszenie tej popularnej imprezy biegowej, a taki stan trwał aż do teraz – dodaje.

Tegoroczna edycja Rudzkiego Półmaratonu Industrialnego odbędzie się w sobotę 10 sierpnia o godz. 21:00. Siódma edycja rudzkiego półmaratonu będzie miała również industrialny charakter, czyli to „coś”, co od zawsze kojarzy się z Rudą Śląską oraz całym Śląskiem. Trasa przebiegać będzie przez miejsca związane z zabytkami poprzemysłowymi, m.in. w pobliżu dworca w Chebziu, Szybu Mikołaj, osiedla Kaufhaus czy przy jedynym na Śląsku Wielkim Piecu „Huty Pokój”.

- Oprócz dystansu półmaratońskiego, na którym odbędzie się główna rywalizacja biegaczy, zawodnicy wystartują w biegu towarzyszącym na dystansie ok. 10 km – informuje August Jakubik, jeden z organizatorów półmaratonu. – W tym biegu będą mogły wziąć udział osoby, które nie czują się jeszcze na siłach przebiec połowy dystansu maratońskiego. Na tym samym dystansie odbędzie się również rywalizacja Nordic Walking. Start i meta biegu znajdować się będą na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Czarnoleśnej 12, gdzie będzie się mieściło także Biuro Zawodów oraz całe niezbędne zaplecze – dodaje ultramaratończyk.

Warto wspomnieć, że wśród blisko 5 tysięcy biegaczy, którzy wzięli udział w dotychczasowych edycjach półmaratonu, aż 1/3 to mieszkańcy Rudy Śląskiej. – Pokazuje to, jak chętnie nasi mieszkańcy biegają i chcą brać udział w takich wydarzeniach. Dlatego w tym roku chcemy powrócić do tradycji organizacji półmaratonu i mam nadzieję, że na stałe zagości w kalendarzu rudzkich imprez sportowych –zaznacza prezydent Michał Pierończyk.

Trasa półmaratonu (10,5 km) będzie posiadała atest PZLA. Zawodników obowiązuje limit czasowy pokonania trasy wynoszący 2:45 h. Trasa liczy 21,097 km – dwa okrążenia oraz 10 km bieg towarzyszący i marsz Nordic Walking – jedno okrążenie (mapa trasy ukaże się na stronie biegu do 31 marca 2024 r.).

Rudzki Półmaraton Industrialny organizowany jest w Rudzie Śląskiej od 2015 r. Podczas ostatniego półmaratonu w 2019 r. najlepszym zawodnikiem na dystansie półmaratońskim okazał się Abderrahim Elasri, a zaraz za nim był Henry Kemboi, z kolei na trzecim stopniu podium uplasował się Mateusz Mrówka. Wśród kobiet pierwsze miejsce zdobyła Zita Kacser, drugie Joanna Griman, a trzecie Agnieszka Kobierska. Najlepszą rudzianką okazała się Daria Mendecka, a rudzianinem Arkadiusz Połeć.

KOMENTARZE